movie-icon

Video

Talk icon

Relacje i reportaże

01-02-2022

Autor: Monika Faber

VIII Kongres Rolnictwa RP, czyli problemy i wyzwania dla rolnictwa

W niedzielę 30 stycznia odbył się VIII Kongres Rolnictwa RP. Tematami spotkania była walka z ASF, ceny nawozów, Zielony Ład, czy też ekoterroryzm.

Organizatorem kongresu było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Wśród zaproszonych gości są m.in. Premier Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Anna Gembicka, czy też Sławomir Izdebski.

Przedstawiciele rządu o sytuacji polskiego rolnictwa

Wśród gości zabierających głos podczas wydarzenia „VIII Kongres Rolnictwa RP” był Mateusz Morawiecki. Premier mówił o pomysłach rządu na poprawę trudnej sytuacji w jakiej znajdują się polscy rolnicy. Tej trudnej sytuacji Prezes Rady Ministrów upatrywał w trwającej pandemii oraz zawirowaniach międzynarodowych windujących cenę gazu na światowych rynkach. „Nie ma co ukrywać, że pandemia COVID-19 rozhuśtała ceny, warunki gospodarcze i warunki produktowe dla rolników” – wspomniał Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że jako Polska posiadamy duży potencjał w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego, oraz to, że ze wzrostu wartościowego eksportu żywności i innych produktów rolniczych w ostatnich latach możemy być dumni. Zaznaczył z jak dużą ilością problemów mierzą się rolnicy. „Tak, problemów nie brakowało i nie brakuje. Natomiast, dzisiaj najważniejszym problemem jest hodowla trzody chlewnej” – stwierdził Sławomir Izdebski.

VIII Kongres Rolnictwa RP i Krajowy Program Odbudowy

„Nieustannym problemem jest walka z ASF i skuteczna pomoc dla producentów trzody chlewnej, żeby nie następowała likwidacja i produkcja w Polsce była nieprzerwana. To jest problem nieustający, ale nagłym priorytetem okazały się ceny nawozów” – dodał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Podczas wydarzenia jakim był VIII Kongres Rolnictwa RP, premier Mateusz Morawiecki, oraz wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk mówili o planowanych programach pomocowych dla polskich rolników i zmianach w prawie po konsultacji z nimi. „Nastepnym bardzo ważnym tematem są programy z Krajowego Programu Odbudowy dla rolnictwa. Jest pewien niepokój wśród niektórych rolników. Chciałbym ten niepokój rozwiać. Rząd podjął decyzję, że nie będziemy czekać na wszelkie zgody i będziemy realizować te programy już wkrótce”.

Czytaj również: Wczoraj odbył się VIII Kongres Rolnictwa RP z udziałem premiera

swiatrolnika.info 2023