O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

29-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Szczepan Wójcik: Musimy powiedzieć głośne stop niszczeniu rolnictwa

Prezes IGR, Szczepan Wójcik uczestniczył w konferencji prasowej po spotkaniu europejskich przedstawicieli branży rolniczej z ministrem rolnictwa.

Spotkanie z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem dotyczyło bezpieczeństwa żywnościowego, ale również planów ograniczania produkcji rolniczej w krajach Unii Europejskiej w ramach tzw. Zielonego Ładu. Rolnicy z Polski, Holandii, Grecji i Litwy sprzeciwiają się planom Komisji Europejskiej oraz uzależnieniu Starego Kontynentu od importu towarów spoza Europy.

Prezes IGR: Europejskie rolnictwo jest atakowane

Zdaniem przedstawicieli branży rolniczej w Europie ma miejsce bardzo ciężka sytuacja spowodowana atakiem na rolnictwo. Od miesiąca trwają protesty rolników w Holandii. Tamtejsi producenci rolni przeciwstawiają się polityce tamtejszego rządu, który planuje redukcje azotu o 70 procent.

„Cieszę się, że organizatorzy największych protestów w Europie zawitali do Polski. Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie pewnym początkiem współpracy między Polską, Holandią, Litwy, czy też Grecji. Wszyscy jesteśmy tego samego zdania, że ta ideologia, która doszła do głosu w Królestwie Niderlandów, może rozlać się na pozostałe kraje Unii Europejskiej. Rolnictwo w Europie jest zagrożone, a wraz z nim bezpieczeństwo żywnościowe. Komuś ewidentnie zależy na tym, żeby najpierw uzależnić unijne kraje od rosyjskiego gazu, a następnie od sprowadzania żywności” – powiedział Szczepan Wójcik.

„Ta żywność jest gorszej jakości, pochodzi z krajów Ameryki Południowej, Azji, a nawet Rosji. Dzisiaj musimy się zjednoczyć i powiedzieć głośne „stop”. Właśnie teraz mamy pierwszy dzień zjednoczenia europejskich rolników. Przestaliśmy patrzeć, że wcześniej byliśmy konkurencją na rynku rolnym. Obecnie mamy dużo większe zagrożenia, musimy razem wspólnie bronić naszych praw, rodzin oraz dobytku. Dzisiaj Holendrzy są wywłaszczani ze swoich gospodarstw, odbiera im się fermy, ziemię i domy. Zielona ideologia idąca z Brukseli, może rozlać się na całą Europę. Musimy z tym walczyć i się temu raz na zawsze przeciwstawić. Mamy komisarza rolnictwa pochodzącego z Polski, komisarza środowiska pochodzącego z Holandii i na nich spoczywa pełna odpowiedzialność za wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu, za przyszłość rolnictwa i bezpieczeństwo żywnościowe. Zjednoczenie organizacji rolniczych pochodzących z Polski, Holandii, Grecji i Litwy może doprowadzić do tego, że politycy zastanowią się, czy warto nadal niszczyć rolnictwo. Dzisiaj jesteśmy pokojowo nastawieni i mam nadzieję, że tak zostanie” – dodał.

Szczepan Wójcik o współpracy europejskich rolników

Szczepan Wójcik podczas konferencji prasowej opowiedział o spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem prezesa Instytutu Gospodarki Rolnej spotkanie było bardzo dobre. Henryk Kowalczyk okazał zrozumienie dla postulatów rolników i dla protestów, które odbywają się w Holandii. Minister rolnictwa poparł inicjatywę wspierania się europejskich przedsiębiorców rolnych, budowania wspólnej platformy do komunikowania się. Podczas spotkania z mediami wymieniono wszystkie minusy Zielonego Ładu.

„W takich spotkaniach z politykami, przedsiębiorcami i związkami właśnie o to chodzi. Byśmy szukali wsparcia i wzajemnego rozumienia, ponieważ mamy duży problem. Europa powinna produkować żywność i być zabezpieczona w nią. Musimy szukać nowych rynków zbytu, Warto dodać, że podczas spotkania wszyscy uczestnicy poparli inicjatywę jednoczenia się europejskich rolników”  – stwierdził prezes IGR.

„Zielony Ład ogranicza rolnictwo. W Holandii próbuje się ograniczyć hodowle zwierząt o 50 proc. Następną sprawą jest bardzo szybkie ograniczanie używania nawozów sztucznych, czyli ogranicza się całe prosperowanie rolnictwa. Uważamy, że większość założeń Zielonego Ładu jest po prostu zła. Trwa wojna, jesteśmy jako Europa uzależnieni od gazu pochodzącego z Rosji i to nie jest czas na jakiekolwiek ograniczenia rolnictwa. Teraz trzeba budować bezpieczeństwo żywnościowe i niezależność żywieniową poszczególnych państw. Zakusy kogokolwiek do ograniczenia rolnictwa powinny być wyeliminowane” – powiedział podczas konferencji prasowej.

Czytaj również: Rolnicy z Polski i Holandii walczą o bezpieczeństwo żywnościowe. Ważne spotkanie w MRiRW

swiatrolnika.info 2023