movie-icon

Video

Talk icon

Relacje i reportaże

02-06-2017

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

Silna wspólna polityka rolna – spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Polsce [WIDEO]

Dziś odbyło się posiedzenie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii połączone z promocją produktów rolno-spożywczych podczas Warsaw Food Expo.

Dziś odbyło się posiedzenie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii połączone z promocją produktów rolno-spożywczych podczas Warsaw Food Expo.

 

Podczas spotkania podpisano porozumienie między państwami GV4+3, które ukierunkuje wspólną politykę rolną państw sprzymierzonych wobec Unii Europejskiej. Grupa Wyszehradzka jest formacją efektywnie broniącą interesów państw Europy Środkowowschodniej w ramach polityki unijnej.

 

– Na dzisiejszym spotkaniu omawiamy aż siedem problemów, które teraz powinny być rozwiązane na forum Unii Europejskiej. Po pierwsze przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020. Sprawa rolnictwa ekologicznego – nowego rozporządzenia, które jest przyjmowane, a które jest niekorzystne dla większości państw. Sprawa obrotu ziemią, bardzo ważny temat, sprawa rynku zbóż i cukru – w związku ze zniesieniem kwot cukrowych, a jeśli chodzi o zboża to import z Ukrainy. Nieuczciwe praktyki handlowe, to tez problem, który trzeba przedyskutować

 

– wyjaśnia Krzysztof Jurgiel, szef resortu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w wywiadzie dla swiatrolnika.info.

 

- Chcemy w tych wszystkich problemach mieć wspólne stanowisko i w większości te stanowiska są spójne i będzie to głos, który przedstawimy na Radzie Ministrów Unii Europejskiej

 

– dodaje minister rolnictwa.

 

Z końcem czerwca kończy się roczna prezydencja Polski w Grupie Wyszehradzkiej, od 1 lipca 2017 tę rolę przejmą Węgry, które gwarantują kontynuację jednolitej polityki w obszarze rolnictwa, a podpisane porozumienie jest tego gwarancją.

 

Ewa Zajączkowska/Marcin Hernik/swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023