O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

12-04-2023

Autor: Świat Rolnika

Spadek cen artykułów mleczarskich postępuje! Sklepy "żerują" na rolnikach?

Na światowym rynku mleka również w ubiegłym tygodniu zanotowano spadek cen artykułów mleczarskich.

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, odwrócenie trendu spadkowego zależne jest od aktywności handlowej ze strony Chin. Jak zauważa, choć sklepowe promocje nabiału mogą ucieszyć konsumentów, dla rolników oznaczają podcinanie gałęzi, na której się siedzi.

Dalszy spadek cen artykułów mleczarskich

W ubiegłym tygodniu sytuacja na światowym rynku mleka pozostawała bez większych zmian, tj. kontynuowany byt zarówno spadek cen artykułów mleczarskich, jak i kosztów produkcji mleka 

,,Spieniężalność mleka wyrażona w ekwiwalencie produktów masowych tj. OMP masła, serów to ok. 1,70-1,90 zł netto za litr mleka pełnego Warto wspomnieć, że te trzy produkty pochłaniają obecnie w przetwórstwie w Europie około 60-70% całości produkowanego surowca. Umowy handlu z mleczarniami podlegają wciąż wysokiej presji cenowej na dalsze obniżki i na tym powinien skupić się również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi" – wskazuje Malczewski.

"Krwawica rolników"

Komisja Europejska za pośrednictwem Obserwatorium Rynku Mleka prognozuje spadek produkcji mleka o 0,2 proc. w 2023 r. Spadek ten wynikał będzie z likwidacji stad, co przełoży się na wzrost ubojów o 1%. Odwrócenie trendu spadku cen prognozowane jest obecnie na przełom drugiego i trzeciego kwartału 2023 r., ale wciąż jest zależne od większej aktywności handlowej ze strony Chin.

,,Obserwując gazetki tych wiodących sieci handlowych mogliśmy zauważyć, że jedna z nich ogłosiła promocję, że przy zakupach przekraczających 40 złotych kostka masła jest gratis. Wszelkie promocje może i dobrze wyglądają dla konsumentów, natomiast jest to niestety w pewien sposób podcinanie gałęzi, na której się siedzi. Wszystkie promocje ogłaszane przez sieci są niestety kosztem rolników, a zatem kosztem dla wszystkich obywateli. W związku z tym nie patrzmy na promocję z jakąś radością tylko niestety, z tym że jest to przysłowiowa “krwawica rolników”" – dodaje ekspert.

Zobacz także:Polski sektor mleczarski stoi w obliczu znaczących wyzwań

swiatrolnika.info 2023