Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie
07-10-2020
Rynek wieprzowiny – obecna sytuacja w Polsce i Europie
W jakiej kondycji jest obecnie rynek wieprzowiny w Polsce i Europie? Jak kształtują się ceny trzody chlewnej? Co z nowymi przypadkami Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce i Niemczech? Jak obecnie kształtują się ceny warchlaków? Na te pytania odpowiedziała Jolanta Ciechomska z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".
Rynek wieprzowiny – jak kształtują się aktualnie ceny trzody chlewnej i warchlaków?
Według Jolanty Ciechomskiej rynek wieprzowiny w przypadku cen trzody chlewnej w Polsce i Europie utrzymuje się na stabilnym poziomie.
Ceny od dwóch tygodni były stabilne i utrzymywały się na poziomie 5,60 złotego za kilogram według WBC oraz 4,40 złotego za kilogram według wagi żywej. Również na giełdzie niemieckiej możemy zaobserwować stabilizację, gdzie ceny kształtują się na poziomie 1,27 euro za kilogram według wagi WBC
– mówi Ciechomska
Dodała również, że rynek wieprzowiny zanotował ceny warchlaków, które są sprowadzane z Danii w przedziale wagowym 25-30 kilogramów na średnim poziomie 205 złotych za sztukę.
Oglądaj także: Piątka dla zwierząt w Senacie. Hecht: nie znam ani jednego rolnika, który ją popiera
Rynek wieprzowiny – przypadki ASF w Polsce i Niemczech
Na rynek wieprzowiny presję wywiera także ciągle rozprzestrzeniający się ASF na terenie naszego kraju.
Niestety w ostatnim okresie mamy coraz więcej informacji o kolejnych ogniskach Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie Polski. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował 2 października o stwierdzeniu 98 ogniska ASF na terytorium Polski. Ognisko to stwierdzono w województwie podkarpackim. Rozszerzający się ASF ma niekorzystny wpływ ze względu na wyznaczanie kolejnych stref, a także problem ze sprzedażą żywca wieprzowego, ponieważ nie wszystkie zakłady są do tego przygotowane, jak również wpływa na spadek cen żywca wieprzowego
– wyjaśnia Jolanta Ciechomska
Wspomniała również, że po wykryciu ASF w Niemczech, tamtejszy rynek wieprzowiny ucierpiał poprzez wstrzymanie eksportu do kilku krajów:
Po wykryciu Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie Niemiec został wstrzymany eksport wieprzowiny od naszego zachodniego sąsiada na rynki azjatyckie, między innymi do Chin, Korei Południowej oraz Japonii. Niemcy prowadzą obecnie dyplomatyczne rozmowy mające na celu uznanie regionalizacji ASFu przez Chiny. Te rozmowy na pewno będą jeszcze trwały i na ich wyniki przyjdzie nam trochę poczekać.