Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie
04-11-2020
Rynek wieprzowiny – jak rozprzestrzeniający się ASF wpływa na aktualną sytuację?
Jak rozprzestrzeniający się ASF w Polsce i Niemczech wpływa na rynek wieprzowiny? Gdzie wykryto ostatnie przypadki? Jak kształtują się aktualnie ceny? Jakie są perspektywy na najbliższy okres? Na te pytania odpowiedziała Jolanta Ciechomska z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".
Rynek wieprzowiny – aktualna sytuacja i rozszerzający się ASF
Na wstępie Jolanta Ciechomska podkreśliła, że rynek wieprzowiny w ostatnim czasie utrzymuje się na stabilnym poziomie. Odniosła się również do rozprzestrzeniającego się Afrykańskiego Pomoru Świń i najnowszych przypadków w Polsce i Niemczech:
Na rynku niemieckim stwierdzono już 123 przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń, które występują już także na terenie Saksonii. Tak samo w Polsce mamy już potwierdzone 103 ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń. Ostatnie ognisko zostało potwierdzone na terenie województwa podkarpackiego. W ostatnim okresie 60 gmin zostało uwolnionych ze strefy niebieskiej. Są to gminy w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim. Uwolnienie tych gmin ze stref spowodowało złagodzenie restrykcji, które były nałożone przez przepisy unijne. Dzięki czemu te złagodzone restrykcje odczuje rynek wieprzowiny, a w szczególności hodowcy trzody chlewnej. Od początku roku uwolnionych zostało 114 gmin ze stref niebieskich.
Oglądaj także: Ziemkiewicz: Po “Piątce dla zwierząt” nikt nie wierzy, że wyrok TK jest przypadkiem
Rynek wieprzowiny – jak kształtują się aktualnie ceny?
Według Jolanty Ciechomskiej rynek wieprzowiny w przypadku cen w Polsce i Europie utrzymuje się na stabilnym poziomie:
Od kilku tygodni na giełdzie niemieckiej trzody chlewnej ceny kształtują się na tym samym stabilnym poziomie 1,27 euro za kilogram według WBC. Jeśli chodzi o rynek polski za żywiec wieprzowy należy zapłacić średnio 4 złote za kilogram, natomiast według wagi bitej ciepłej ta cena kształtuje się na poziomie 5,60 złotego za kilogram. Za warchlaki sprowadzane z Danii w wadze około 30 kilogramów ceny kształtują się na poziomie 185 złotych za sztukę, natomiast z polskiej fermy oferują warchlaki w wadze 20 kilogramów za cenę 161 złotych za sztukę
– wymieniła Jolanta Ciechomska z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.