O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

19-11-2020

Autor: Świat Rolnika

Rynek wieprzowiny – jak koronawirus wpływa na aktualną sytuację?

Jak pandemia koronawirusa wpływa na rynek wieprzowiny w Polsce i Europie? Jak kształtują się aktualnie ceny? Jakie są perspektywy na najbliższy okres? Na te pytania odpowiedziała Jolanta Ciechomska z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".

Rynek wieprzowiny – wpływ pandemii koronawirusa

Na wstępie Jolanta Ciechomska podkreśliła, że rynek wieprzowiny w Polsce, Europie i na świecie w dalszym ciągu odczuwa piętno utrzymującej się pandemii koronawirusa:

Wskutek wystąpienia koronawirusa w niemieckim zakładzie Tonnies w czerwcu, Chiny wstrzymały import niemieckiej wieprzowiny. Wpłynęło to również na polski rynek wieprzowiny jeśli chodzi o ceny trzody chlewnej, ponieważ kiedy rynek niemiecki nie miał możliwości zagospodarowania swoich tuczników, zostały one importowane do Polski. Wpłynęło to na gwałtowny spadek cen żywca wieprzowego na krajowym rynku.

Według Jolanty Ciechomskiej w dłuższej perspektywie sprowadzanie tuczników i półtusz z Niemiec może negatywnie wpłynąć na polski rynek wieprzowiny:

Zdemotywowani aktualną sytuacją polscy rolnicy cen żywca wieprzowego będą wycofywali się ze swojej produkcji, co w dalszej perspektywie zaskutkuje tym, że będziemy mieli ograniczoną ilość swojego krajowego. W związku z tym zakłady mięsne i ubojowe będą zależne od tego jakie warunki będą dyktowali nasi partnerzy zagraniczni jeżeli chodzi o ceny tuczników czy też ceny półtusz wieprzowych, bądź elementów mięsa wieprzowego.

Oglądaj także: Koronawirus i rolnictwo. Ekspert Pekao S.A.: należy szukać rynków zbytu w państwach spoza UE

Rynek wieprzowiny – jak kształtują się aktualnie ceny ?

Jolanta Ciechomska wyjaśnia, że obecnie rynek wieprzowiny notuje dramatycznie niskie ceny. Podobna sytuacja była notowana na przełomie 2018 i 2019 roku, co wpływa również na obecne zachowania hurtowni.

Za kilogram żywca wieprzowego należy obecnie zapłacić około 4 złotych. Natomiast według wagi WBC cena kształtuje się na poziomie 5,10 złotego za kilogram. Ceny prosiąt są na poziomie około 180 złotych za prosięta sprowadzane z Danii. Podobna średnia cena notowana jest za warchlaki wyprodukowane na polskich fermach. Na giełdzie niemieckiej cena jest nadal stabilna, na tym samym poziomie od kilku tygodni, czyli 1,27 euro za kilogram

– wyliczyła Jolanta Ciechomska z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

swiatrolnika.info 2023