O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

22-10-2020

Autor: Świat Rolnika

Rynek wieprzowiny – aktualna sytuacja w dobie pandemii koronawirusa

Jak pandemia koronawirusa wpływa na rynek wieprzowiny? Jak kształtują się obecnie ceny? Co z nowymi przypadkami Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce? Jakie są perspektywy na najbliższy okres? Na te pytania odpowiedziała Jolanta Ciechomska z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".

Rynek wieprzowiny – pandemia koronawirusa i ASF w Polsce

Na wstępie Jolanta Ciechomska podkreśliła, że rynek wieprzowiny w ostatnim czasie charakteryzuje się dużą dostępnością żywca wieprzowego. Odniosła się również do nasilającej pandemii koronawirusa w Polsce a także zachowań siedzi handlowych przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia:

W skutek nasilającej się pandemii związanej z koronawirusem sieci handlowe ostrożniej podchodzą do zamówień. Zamawiają trochę mniej żeby nie pozostało im asortymentu na magazynach. Obserwując rynek wieprzowiny również zakłady mięsne przygotowują się już pod kątem Świąt Bożego Narodzenia, przewidując jednocześnie różne obostrzenia związane z pandemią. Robią one już zapasy elementów wieprzowych pod kątem świątecznym szczególnie jeśli chodzi o taki element jakim jest szynka, która jest bardzo popularna na bożonarodzeniowym stole.

Na rynek wieprzowiny nadal wywiera presję ciągle rozprzestrzeniający się ASF na terenie naszego kraju.

Niestety mamy już niechlubną liczbę 100 ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń. W ostatnich dwóch tygodniach zostały również potwierdzone 22 przypadki u dzików, co wiąże się z wyznaczaniem kolejnych stref i ograniczeń związanych ze sprzedażą żywca wieprzowego w naszym kraju

– wyjaśnia Jolanta Ciechomska

Oglądaj także: W obronie polskiej wsi – reportaż TV TRWAM na temat protestów rolników

Rynek wieprzowiny – jak kształtują się aktualnie ceny?

Według Jolanty Ciechomskiej rynek wieprzowiny w przypadku cen w Polsce i Europie utrzymuje się na stabilnym poziomie:

W ciągu ostatnich tygodni można zaobserwować stabilizację cen na giełdzie niemieckiej. Od kilku tygodni ceny są na tym samym poziomie 1,27 euro za kilogram według wagi bitej. Natomiast jeśli chodzi o rynek krajowy ceny warchlaków w wadze 30 kilogramów, kształtują się na poziomie 200 złotych za sztukę. Jeśli mówimy o cenach świń, to za żywiec wieprzowy należy zapłacić 4 złote za kilogram, natomiast jeżeli mówimy o cenach według wagi WBC, to kształtują się one na poziomie od 5,60 do 5,70 złotego za kilogram.

swiatrolnika.info 2023