O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

02-12-2020

Autor: Świat Rolnika

Rynek mleka – najświeższe informacje z Polski i Europy

Jaką sytuację obecnie notuje rynek mleka w Polsce i Europie? Jak kształtują się obecnie produktów mleczarskich w Polsce i Europie? Jakie są obecnie ceny mleka w skupach? Jakie są prognozy na przyszłość? Na te pytania odpowiedział prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".

Rynek mleka – jakie są obecnie ceny w skupach?

Według Jarosława Malczewskiego obecnie rynek mleka nadal notuje sukcesywny wzrost cen w skupach, a wypłacane stawki są wyższe zarówno od tych notowanych w zeszłym miesiącu oraz roku:

Jeśli chodzi o notowania cen według GUS, to w październiku przeciętna cena mleka wynosiła 1,44 złotego za litr i była to cena wyższa o 4,7 procenta w stosunku do września bieżącego roku i aż o 8,8 procenta wyższa w stosunku do ceny mleka notowanej w analogicznym okresie zeszłego roku. Optymistycznie wygląda również ostatnie notowanie na aukcji Global Dairy Trade, bowiem wskaźnik główny wzrósł o 1,8 procenta.

Rynek mleka – aktualne ceny produktów mleczarskich w Polsce i Europie

Jarosław Malczewski wymienił także aktualne ceny, które notował polski rynek mleka:

Trend wzrostowy podkreśla cały czas cena mleka przerzutowego, która w ubiegłym tygodniu wahała się od 1,50 do 1,52 złotego netto za litr przy zawartości 4 procent tłuszczu. Mleko w proszku kosztowało od 9,30 do 9,80 za kilogram. Jeśli chodzi o ceny masła to tutaj mieliśmy cenę w okolicach 15,50 złotego za kilogram. Natomiast ser Gouda notowany był w okolicach od 13,50 do 13,80 złotego za kilogram

Przedstawił również ceny notowane przez unijny rynek mleka:

Cena mleka surowego kształtowała się na poziomie niespełna 34 eurocentów i stanowi to wzrost o 2,9 procenta w stosunku do miesiąca poprzedniego. Masło zanotowało wzrost o 0,3 procenta do poziomu 3480 euro z tonę. Jeśli chodzi o mleko w proszku wzrost cen był niewielki, bo o 0,2 procenta do poziomu 2170 euro za tonę. Natomiast wartość sera Cheddar wzrosła o 0,6 procenta do poziomu 3100 euro za tonę

– wyliczył Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Czytaj także: ASF. Bogdan Konopka (GLW): wszyscy musimy dbać o to, by przestrzegać zasad bioasekuracji

swiatrolnika.info 2023