Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie
31-01-2023
Rynek mleka na właściwym torze. Żywność będzie tańsza przed wyborami?
Analitycy wskazują, że rynek mleka wróci na właściwą ścieżkę, tj. w pierwszej kolejności stabilizacji, a później wzrostów cen.
Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, prognozy te będą zrewidowane już na przełomie lutego i marca, a ten czas może okazać się kluczowy zarówno dla światowego, europejskiego, jak i polskiego rynku mleka.
Rynek mleka wróci na właściwe tory?
Jak podaje raport amerykańskiego DairyNews, niedawne złagodzenie przez Chiny polityki Covid-zero zbudowało oczekiwania szybkiego powrotu do normalności, a niektórzy analitycy spodziewają się, że rynek mleka wróci na właściwe tory. Chiny sugerują jednak, że zapasy nabiału są obecnie wystarczające, a ceny artykułów mleczarskich nie są jeszcze wystarczająco niskie.
,,Wskazuje to wyraźnie, że oprócz relacji popytu i podaży mamy tu do czynienia z grą na zniżkę cen. Nie zmienia to jednak faktu, że presję na obniżkę cen mleka w skupie mają wpływ inne czynniki. W Polsce jest to oczywiście wzrost produkcji mleka, któremu towarzyszy wzrost produkcji w ostatnich 3 miesiącach w Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych" – wskazuje ekspert.
Zobacz także: Ekspert: Wartość mleka spada. Polskie mleczarnie są nieefektywne
Wybory wpłyną na rynek mleka
W przypadku Polski czynnikiem, który nie może być pominięty to zbliżające się jesienne wybory. Do wyborów żywność w Polsce ma być tania, a więc spadek cen jest oczywiście na rękę konsumentom, ale na pewno nie rolnikom.
,,Podejście to jest jednak krótkowzroczne, bo jest to podcinanie gałęzi, na której się siedzi. Ceny żywności w sklepach muszą korespondować z bieżącymi kosztami produkcji. Gra obecnie toczy się o coś znacznie ważniejszego niż oszczędność kilku złotych miesięcznie w zakresie wydatków na żywność. To gra o nasze polskie gospodarstwa, a więc o bezpieczeństwo żywnościowe” – dodaje Jarosław Malczewski.