Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie
21-10-2020
Rynek mleka – jak kolejna fala koronawirusa wpłynie na sytuację w Polsce i Europie?
Rynek mleka – jak kolejna fala pandemii koronawirusa odbije się na sytuacji w Polsce i Europie? Jak kształtują się obecnie ceny mleka i produktów mleczarskich? Jakie są prognozy na przyszłość? Na te pytania odpowiedział prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".
Rynek mleka – epidemia koronawirusa w Polsce i Europie
Na wstępie Jarosław Malczewski odniósł się do możliwego wpływu kolejnej fali koronawirusa na rynek mleka w Polsce i Europie:
Jeżeli druga fala epidemii koronawirusa w Europie i także w Polsce, nie spowoduje znaczących zakłóceń w gospodarce, to na przełomie jesieni i zimy można oczekiwać sezonowej poprawy cen na produkty mleczarskie, które przełożą się na ceny mleka w skupie, a wynika to również z faktu mniejszej podaży mleka w skupie. Na chwilę obecną sytuacja w przyszłości jest niepewna.
Wymienił on także aktualne ceny, które notował polski rynek mleka:
Miniony tydzień wskazywał wyraźny trend wzrostowy, mianowicie mleko w proszku podrożało do poziomu cen od 9,80 do 10 złotych. Masło z kolei zbliża się już do wartości 18 złotych, a kosztuje obecnie 17,50 złotego. Natomiast mleko przerzutowe, czyli to nadwyżkowe będące w obrocie między przetwórniami kosztowało od 1,54 do 1,58 złotego za litr przy uwzględnieniu zawartości 4 procent tłuszczu. Jeśli chodzi cenę mleka, to według naszych szacunków we wrześniu kosztowało ono między 1,36 a 1,38 złotego netto za litr, czyli dalej mamy tendencję wzrostową.
Oglądaj także: Piątka dla zwierząt. Ardanowski: PiS powinien przeprosić posłów i senatorów, których karze się za sprzeciw
Rynek mleka – ceny w Unii Europejskiej
Jarosław Malczewski przedstawił również ceny notowane przez unijny rynek mleka:
W minionym miesiącu mleko surowe kosztowało 33 eurocenty, czyli jest to wzrost o około 0,6 procenta w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Masło kosztowało 3470 euro za tonę i tu mamy malutki spadek o 0,3 procenta. Odtłuszczone mleko w proszku podrożało w minionym miesiącu do 2170 euro za tonę i był to wzrost o 1 procent. Z kolei ser Cheddar podrożał o 1,6 procenta do wartości 3050 euro za tonę
– wymienił prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.