O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

06-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Rośnie konsumpcja mleka w Polsce. Wszystko dzięki uchodźcom z Ukrainy

Dzięki ukraińskim uchodźcom rośnie konsumpcja mleka w Polsce. Jest to ważne zarówno dla producentów mleka, jak i dla całego rynku mleczarskiego.

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, opublikowany niedawno przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) raport wskazuje, że w Niemczech, Francji i Polsce od kilku tygodni obserwowana jest stabilizacja dostaw mleka surowego. Dane dotyczące wolumenu produkcji z drugiej połowy roku wskazują jednak na wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Wzrost produkcji mleka w Polsce

Pomimo tego, jeżeli grudzień nie przyniesie istotnych zmian w dynamice wielkości produkcji, produkcja mleka w UE zostanie zredukowana o około 0,4% w stosunku do 2021 r. Produkcja mleka w Polsce oraz krajach z nią sąsiadujących, tj. na Białorusi i w Czechach jest jednak znacząco wyższa niż w 2021 r., co wzmacnia pozycję Polski na rynku Wspólnoty.

,,Z drugiej strony świata, tj. spadek ten jest wyraźny, bo porównując pierwsze dziesięć miesięcy bieżącego roku do analogicznego okresu roku poprzedniego, produkcja była niższa o 3,6%. Fakt ten ma dla światowego rynku mleka ważne znaczenie, bo kraj ten należy do wiodących eksporterów mleka. Co ciekawe, tendencja ta zachodzi w momencie, gdy nowozelandzcy rolnicy otrzymują rekordowe wypłaty za mleko. Jest jednak „mały" szczegół, rekordowo wysokie są również koszty produkcji, co wskazują twarde dane. Okazuje się, że za sprawą wzrostu cen nawozów, paliw oraz stóp procentowych wzrosły one w ciągu roku o 17%.  To sprawia, że rentowność produkcji mleka w Nowej Zelandii słabnie i skłania do zaprzestania prowadzenia dalszej działalności w tym zakresie” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Spadek cen artykułów mleczarskich zatrzymany. Zwalnia chiński import nabiału

Konsumpcja mleka w Polsce rośnie dzięki Ukraińcom

Na rynku krajowym obserwuje się dwa różne trendy konsumenckie. Pierwszy z nich, to "trading down", czyli zamiany dotychczas kupowanych, droższych produktów, na tańsze odpowiedniki. Jak dotąd obserwuje się wzrost zainteresowania takimi produktami, w czym niewątpliwie pomagają klienci z ukraińskimi paszportami.

,,Obecność dwóch milionów uchodźców wojennych sprawia, że konsumpcja mleka rośnie. Wzrosty tyczą jednak produktów pierwszej potrzeby żywnościowe. Pewne trudności widać jednak w ograniczonych zakupach towarów z grupy premium oraz produktów bez GMO i ekologicznych. Podobne informacje płyną z EMB, a więc organizacji zrzeszającej 100 tysięcy producentów mleka w całej Unii Europejskiej. Opublikowany 15 listopada 2022 r. przez nią raport, tym razem, dotyczy wielkości kosztów produkcji mleka ekologicznego. Dane te jednak nie napawają optymizmem, bo koszty jego produkcji przewyższają przychody z jego sprzedaży” – wskazuje ekspert.

 

 

swiatrolnika.info 2023