O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

12-08-2020

Autor: Świat Rolnika

Produkcja mleka przekroczyła szczyt sezonowy – Jarosław Malczewski w programie (O)ceny rolnicze

Jak obecnie wygląda produkcja mleka w Europie i jak kształtują się ceny produktu? Ja te pytania odpowiedział prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".

Produkcja mleka przekroczyła szczyt

Prezes PGM zauważa, że produkcja mleka zarówno w Polsce jak i całej Europie przekroczyła szczyt sezonowy, a ceny produktów charakteryzują się stabilnością.

Sytuacja na rynku mleczarskim w Europie i na świecie jest nadal stabilna. Ceny produktów mleczarskich są w zasadzie niezmienne w ostatnich tygodniach, a produkcja mleka w Europie i w Polsce przekroczyła już szczyt sezonowy. Dlatego ze względu na wysokie temperatury nastąpiły lekkie spadki produkcji. Oczywiście nadal na sytuację gospodarczą będzie miał wpływ rozwój pandemii koronawirusa, który w niektórych krajach UE nasila się.

– poinformował Jarosław Malczewski.

Ustawa o transparentności działania NGO – Zbigniew Ziobro uspokaja, że projekt jest proobywatelski

Produkcja mleka – dalsze prognozy i pomoc z Tarczy

Prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej poinformował, że zgodnie z przewidywaniami następuje wzrost cen mleka. Zauważa jednak, że na szczęście wzrost cen nie jest mocno odczuwalny na polskich rynkach, ponieważ plasujemy się w średnich cenach Unii Europejskiej. Od maja można jednak zauważyć stały wzrost cen masła, co widoczne jest również na notowaniach w Polsce. Malczewski ocenił, że produkcja mleka i ceny w dalszych prognozach na ten rok, pokrywają się z wcześniejszymi.

Jeśli chodzi o prognozy na 2020 rok, one się w zasadzie powielają z tymi, którymi dokonaliśmy wcześniej. Dlatego, że produkcja mleka w Unii Europejskiej może osiągnąć poziom około 144 milionów ton. To będzie wzrost o około 0,7%.

– dodał Malczewski.

Prezes przypomniał również o pomocy dla producentów mleka, przyznawanej w ramach Tarczy Antykryzysowej. Pomoc ta jest zróżnicowana od wielkości stada i kwoty są liczone skokowo, w zależności od ściśle ustalonych ram. Zdaniem Malczewskiego jest to błąd, a przepisy powinny przyznawać być bardziej ”życiowe” i przyznawać środki w charakterze progresywnym oraz brać pod uwagę wielkość poniesionych przez producentów strat.

 

 

swiatrolnika.info 2023