O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

28-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Polski sektor mleczarski stoi w obliczu znaczących wyzwań

Polski sektor mleczarski stoi w obliczu znaczących wyzwań, stwarzających zagrożenie dla wielu podmiotów rynku.

Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, liczba gospodarstw rolnych z roku na rok spada, szacunkowo wskazując, że w bieżącym roku spadnie poniżej 80 tysięcy. Likwidację gospodarstw rolnych przyspieszają w przypadku najmniejszych gospodarstw rolnych, ale również tych największych. Główną przyczyną są czynniki ekonomiczne oraz rolno–środowiskowe.

Ceny w skupie znów spadły 

Główny Urząd Statystyczny GUS opublikował dane, w których przedstawiono średnią cenę mleka wypłaconą przez podmioty skupujące w lutym 2023 r. Cena mleka zgodnie z tym, co obserwujemy na rynku spadła o kolejne 18gr/litr, osiągając 2,2740 zł/litr.

,,Na rynku polskim zmiany te były jednak bardziej widoczne, zwłaszcza w obszarze mleka przerzutowego, które w lutym wyceniono jedynie na 1,50 zł netto za litr. Średnia cena mleka w skupie wypłacona przez podmioty skupujące w poprzednim miesiącu nie jest jeszcze znana, ale szacunkowo można przyjąć, że osiągnie poziom ok. 2,30zł netto za litr. Z całą pewnością zarówno ceny mleka przerzutowego, jak i skupowego są pod dużą presją rosnących kosztów przetwórstwa, co stawia mniejsze spółdzielnie mleczarskie oraz jej dostawców w trudnej sytuacji, z której trudno będzie wyjść" – wskazuje ekspert.

Polski sektor mleczarki ma wiele problemów 

Sektor mleczarski w Polsce to jeden z nielicznych, w którym eksport produktów mlecznych ma przewagę nad importem, z roku na rok bijąc kolejne rekordy sprzedaży na rynki zagraniczne.

,,Dane z Ministerstwa Finansów wskazują, że wartość eksportu wyrobów mleczarskich w 2022 r. wyniosła 16,8 mld zł i była o 37 proc. wyższa niż w roku poprzednim. Mimo to polski sektor mleczarski stoi w obliczu znaczących wyzwań, stwarzających zagrożenie dla wielu podmiotów rynku" – wskazuje Malczewski 

Zobacz także: Ceny mleka w skupie znów spadają! Skąd taki drastyczny spadek?!

swiatrolnika.info 2023