O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

03-08-2021

Autor: Świat Rolnika

(O)ceny rolnicze: Produkcja mleka w Polsce – jak wpłynie na nią Polski Ład?

W maju 2021 roku w skali rocznej wzrosła produkcja mleka w Australii, nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak wygląda sytuacja producentów mleka w Polsce? Jak wpływ na produkcję będzie miał Polski Ład? Na co należy zwrócić uwagę w przygotowanym przez rząd programie? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Produkcja mleka w Polsce i na świecie

Pierwszy raz miesięczna produkcja mleka w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 9 000 000 ton, co oznacza około 67% produkcji mleka w UE bez Wielkiej Brytanii w maju 2021. Największą dynamikę wzrostu produkcji mleka odnotowano jednak w Nowej Zelandii (+7,6%). USA są na drugim miejscu z wynikiem +4,6, a na trzecim jest Australia, gdzie wzrost wyniósł 2,1%.

Gdybyśmy mieli porównać skalę produkcji w Stanach Zjednoczonych w stosunku do tego co produkujemy w Polsce, to jest to około 8-krotnie większa produkcja mleka. Natomiast gospodarstwa rolne w USA są przeciętnie około 28 razy większe niż gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka w Polsce.

– wyjaśnia Jarosław Malczewski.

(O)ceny rolnicze: Ceny mleka w Polsce i Unii Europejskiej. Jak wypadamy na tle UE?

Produkcja mleka ucierpi przez Polski Ład?

Czy produkcja mleka i branża mleczarka są zagrożone przez zmiany zapowiedziane w rządowym programie Polski Ład? Nowy program przewiduje bowiem również zmiany, które dotkną rolników i producentów mleka oraz hodowców bydła mlecznego. Na co należy zwrócić uwagę w przygotowanym przez rząd programie?

Rośnie odsetek firm spożywczych, w których opłacalność produkcji i przychody są wyższe niż rok temu lub porównywalne. Niestety jednocześnie prawie 80% przedsiębiorstw wskazuje, że ma wyższe koszty i to właśnie one będą decydować o sytuacji i nastrojach producentów żywności w kolejnych miesiącach. Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście inwestowania w naszym kraju, jest także aspekt Polskiego Ładu. Jedną z koncepcji rządowego planu będzie reforma podatkowa m.in. w zakresie planów likwidacji możliwości odpisywania od podatku składki zdrowotnej, podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego.

– tłumaczy Jarosław Malczewski.

swiatrolnika.info 2023