O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

07-09-2021

Autor: Świat Rolnika

(O)ceny rolnicze: Notowania cen produktów gotowych w Polsce i UE

Jak wyglądają wyniki liderów w światowym przetwórstwie mleka? Jak plasują się notowania cen produktów gotowych w Polsce i w Unii Europejskiej. Jak różniły się ceny mleka w Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych oraz Nowej Zelandii? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Notowania cen produktów gotowych w Polsce

Notowania cen produktów gotowych w Polsce kształtują się na różnym poziomie. Najlepszymi notowaniami cieszy się mleko przerzutowe, które zaczyna zbliżać się do rekordów sprzed kilku lat. Pozostałe produkty zanotowały niewielkie wzrost lub też niewielkie spadki.

Notowania cen mleka przerzutowego już zbliża się do rekordowych cen z końca 2014 roku, kiedy to mleko przerzutowe przekroczyło wartość 2 zł za 1 l. Obecnie mleko przerzutowe w Polsce zbliża się już do 2 zł, a ściśle mówiąc jest to 1,95 zł za 1 l przy 3,4% tłuszczu. Niestety wartość tego mleka nie znajduje póki co odzwierciedlenia w produktach gotowych i podstawowych produktach mleczarskich, jakimi są odtłuszczone mleko w proszku, ser gouda, czy też masło w blokach. Wartość odtłuszczonego mleka w proszku wyniosła około 11,8 zł za kilogram, masła około 20 zł za kilogram i sera gouda około 14,7 zł za kilogram.

– tłumaczy Jarosław Malczewski z Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Czytaj więcej: (O)ceny rolnicze: Produkcja mleka w Polsce i na świecie

Notowania cen produktów gotowych w Unii Europejskiej

Jeśli chodzi o notowania cen produktów w Unii Europejskiej, to zostały one podane przez Komisję Europejską. Tutaj również ceny kształtują się na różnym poziomie i część produktów nie zanotowała wzrostów lub spadków.

Jeśli chodzi o przeciętną wartość mleka surowego w Unii Europejskiej, to w poprzednim miesiącu wyniosła ona niespełna 36 eurocentów i to była zerowa zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego. Masło podrożało do wartości 4010 euro i to był wzrost o 1,8%, a odtłuszczone mleko w proszku podrożało o 0,9%. Jeśli chodzi o ser cheddar, to tu mamy również spadek do wartości 3240 euro za kg.

– dodaje Jarosław Malczewski z Polskiej Grupy Mleczarskiej.

swiatrolnika.info 2023