movie-icon

Video

Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

17-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

(O)ceny rolnicze: Ceny produktów mleczarskich w Polsce i na świecie

Jak kształtowały się ceny podstawowych surowców oraz ceny produktów mleczarskich oraz ich poziom produkcji? Jakie są notowania cen produktów gotowych w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Ceny produktów mleczarskich w lipcu

W lipcu bieżącego roku nieznacznie spadły ceny produktów mleczarskich w przypadku masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Z kolei w przypadku serów i produktów świeżych pozostawały one stabilne.

Dynamika wzrostu produkcji mleka notowana od maja 2021 roku pod koniec lipca wyraźnie osłabła. Z kolei dynamika wzrostu cen pasz treściwych i białkowych znacząco wyhamowała w czerwcu i lipcu, a w niektórych przypadkach ceny komponentów paszowych zapadły i tym samym dostępność pasz treściwych znacząco się poprawiła. Jest to oczywiście dobra wiadomość dla producentów mleka.

– tłumaczy Jarosław Malczewski.

(O)ceny rolnicze: Rynek mleka – wpływ pandemii na branżę

Ceny produktów mleczarskich na świecie

Jak kształtowały się ceny podstawowych surowców oraz ceny produktów mleczarskich w Polsce i na świecie?

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone to tu mamy cenę najniższą, dlatego, że cena wynosi 35,3 eurocenta za kilogram. Następnie mamy Unię Europejską - 35,7 i Nową Zelandię 35,9. Ceny te różnią się między regionami świata jedynie o około od półtora do dwóch groszy. To są różnice marginalne i wskazują w sposób wyraźny, że zarówno produkcja czy przetwórstwo skutkujące wytworzeniem mleka w proszku czy masła, jest produkcją globalną. Tak też ceny mleka w skupie w znaczącej mierze w wielu rejonach świata uzależnione są eksportu i również należy je już rozpatrywać w ujęciu globalnym.

– wyjaśnia Jarosław Malczewski.

Warto wspomnieć, że jednocześnie będziemy mieli do czynienia z ograniczoną podażą, która będzie oddziaływała w kierunku wzrostu cen produktów mlecznych oraz cen skupu mleka. Lokalnym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen skupu najprawdopodobniej będzie zaostrzające się rywalizacja o surowiec między mleczarniami. Konkretnych impulsów na rynku mleka i przetworów mlecznych należy oczekiwać wraz z końcem sezonu urlopowego, czyli od września powinniśmy również obserwować duże wzrosty cen.

swiatrolnika.info 2023