Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie
27-07-2021
(O)ceny rolnicze: Ceny mleka w Polsce i Unii Europejskiej. Jak wypadamy na tle UE?
Jak wyglądały ceny mleka w Polsce i Unii Europejskiej w czerwcu? Jaka była wielkość skupu w UE i jak wyglądały notowania cen produktów gotowych w Polsce? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.
Ceny mleka w Polsce
W czerwcu popyt na produkty mleczarskie nadal pozostawały stabilny na rynku europejskim i światowym. Chiny nadal notują wysoki import, a Stany Zjednoczone zwiększają wolumen eksportu, wyprzedzając w tym samym Unię Europejską. Poziom zapasów magazynowych produktów masowych tak jak mleko w proszku masło w blokach oraz sery zmniejszył się globalnie w stosunku do roku 2020, a kilkudniowe upały w Europie wpływają na krótko okresowe spadki produkcji w gospodarstwach rolnych powodujących wyższe ceny mleka i półsurowców na rynku przerzutowym.
W Polsce średnie ceny mleka według danych GUS były niższe niż wypłacane w maju bieżącego roku, ale wciąż wyższe od ubiegłorocznych. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, średnia cena w czerwcu wyniosła 1,52 zł za litr, a ceny oferowane producentom mleka przez mleczarnie w ubiegłym miesiącu spadły o 0,8% w stosunku do tych, jakie podmioty skupujące wypłaciły w maju 2021. Z kolei cena z czerwca bieżącego roku była wyższa w stosunku do ceny uzyskanej w czerwcu 2020 aż o 15%.
– wyjaśnia Jarosław Malczewski.
Ceny mleka w porównaniu z UE
Jeśli chodzi o podział regionalny, to najwyższe ceny mleka uzyskali producenci w województwach podlaskim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim, a najniższe ceny odnotowano w województwach małopolskim, łódzkim oraz świętokrzyskim.
W całej Unii Europejskiej ceny wyniosły średnio 35,7 eurocenta za kilogram w miesiącu czerwcu, a 35 eurocentów w miesiącu poprzednim. Czyli był delikatny wzrost ceny. Jeśli chodzi o relacje tych cen w stosunku do lat poprzednich to w 2018 roku poziom cen był zdecydowanie niższy w czerwcu. W stosunku do lat poprzednich mamy zdecydowany wzrost cen. Jeśli chodzi o porównanie cen mleka w Polsce do krajów Unii Europejskiej to, w przeliczeniu na euro, w Polsce odnotowano w poprzednim miesiącu 33,34 eurocenta za kilogram. Czyli cena jest niższa niż przeciętnie w Unii Europejskiej.
– dodaje Jarosław Malczewski.