Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie
11-01-2022
Ekspert: Zerowa stawka VAT na żywność to dobry, ale niepewny pomysł
Zapowiadana zerowa stawka VAT na żywność wejdzie w życie od lutego. Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, pozytywnie ocenia to rozwiązanie.
Zdaniem eksperta zerowy VAT odciąży rodzinne budżety. Jednakże z drugiej strony bardzo duża jest niepewność tego rozwiązania. Nie wiemy bowiem, na jak długo obniżka VAT będzie obowiązywać, czy też, w jakiej postaci pojawią się efekty drugiej rundy. Nie jest też powiedziane, że firmy przełożą w całości obniżki VAT na ceny konsumentów. W “(O)cenach rolniczych” ekspert przedstawi także notowania cen produktów gotowych w Polsce i GDT, oraz omówi temat zamienników mleka i rynku mleka na Ukrainie.
Zerowa stawka VAT na żywność to dobry pomysł
Minister finansów Tadeusz Kościński 27 grudnia informował w programie I Polskiego Radia, że zerowa stawka VAT na żywność mogłaby obowiązywać od 1 lutego. Dodał, że zerową stawką objęte byłyby te produkty, które są obecnie obciążone 5-procentowym podatkiem VAT. Nowa stawka obejmie 2/3 żywności.
,,Podjęta przez Komisję Europejską decyzja o obniżeniu podatku VAT do 0 proc. jest ważnym i doraźnym rozwiązaniem. Każde działanie w zakresie obniżki ceny stwarza szansę dla konsumentów na poprawę wydatków na żywność w ramach rodzinnego budżetu” – ocenia Malczewski.
Przypomnijmy, że inflacja demoluje portfele Polaków. Szef resortu finansów Tadeusz Kościński uważa, że nie można wykluczyć scenariusza w 2022 roku, gdzie w Polsce zostanie przekroczony 10 proc. poziom inflacji.
Duża niepewność
Według szacunków Banku Pekao, 2/3 produktów żywnościowych objętych jest obecnie 5-proc. stawką VAT, co stanowi ok. 20 proc. całego koszyka inflacyjnego. Gdyby obniżenie stawki VAT do zera na produkty żywnościowe obowiązywało do końca 2022 r. to efektem będzie obniżenie cen w inflacyjnej kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” o 3,5 proc. Przełoży się na spadek średniorocznej inflacji o 1 pkt proc.
,,Niepewność dotycząca wprowadzenia tego rozwiązania jest duża. Nie wiemy, na jak długo obniżka VAT będzie obowiązywać, czy też, w jakiej postaci pojawią się efekty drugiej rundy. Nie jest też powiedziane, że firmy przełożą w całości obniżki VAT na ceny konsumentów. Co więcej, obniżka cen uwolni pewne wolne środki dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych, które zwiększą popyt na inne dobra, nakręcając przy tym wzrost ich cen” – dodaje Malczewski.
Oglądaj też: Ekspert: Produkcja mleka u głównych producentów spada, dlatego cena wzrasta