O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

18-01-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Polski eksport serów na Ukrainę jest uważany za zagrożenie

Czy Polski eksport serów na Ukrainę zagraża tamtejszemu rynkowi? Tak twierdzą ukraińscy producenci, którzy wszczęli dochodzenie w tej sprawie.

Polski eksport na Ukrainę znacznie wzrósł – wyeksportowaliśmy tylko w okresie I-VIII 2020 ok.10,7 tys. ton serów dojrzewających (to 211 proc. tego, co w analogicznym okresie 2019 r.) i 2,8 tys. t. serów twarogowych (167 proc. więcej). W “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, przedstawi także notowania cen produktów gotowych w Polsce, oraz omówi dochody z produkcji mleka. Ekspert opowie nie tylko o eksporcie serów na Ukrainę, ale również o wzroście kosztów transportu w eksporcie polskich produktów mlecznych za granicę.

Eksport serów na Ukrainę zagrożony?

Czy Ukraina nie chce unijnego sera? Najwyraźniej, skoro wszczęła dochodzenie ochronne „w sprawie przywozu na Ukrainę niektórych rodzajów sera, niezależnie od kraju pochodzenia i eksportu". O eksport sera na Ukrainę zapytali europosłowie Krzysztof Jurgiel i Zbigniew Kuźmiuk (ECR), którzy złożyli w tej sprawie do Komisji pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie.

,,Dochodzenie zostało wszczęte na podstawie skargi złożonej przez Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy w imieniu kilku ukraińskich producentów przedmiotowego produktu. Ukraińscy producenci twierdzili, że w ciągu ostatnich kilku lat wielkość przywozu sera znacznie wzrosła, co wyrządza im znaczną szkodę (powoduje pogorszenie ich sytuacji produkcyjnej, handlowej lub finansowej) i prowadzi do ogólnego spadku produkcji krajowej” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Polski eksport serów

Jak podali euro posłowie, przedmiotem dochodzenia są niektóre rodzaje popularnych serów, którymi głównymi eksporterami są dziś Niemcy, Francja, Niderlandy, Polska, eksportujące łącznie ok. 47 tys. ton rocznie. Obejmie producentów, eksporterów, ukraińskich importerów i konsumentów oraz stowarzyszenia przedsiębiorstw sektora mleka.

Polski eksport serów na Ukrainę znacznie wzrósł – wyeksportowaliśmy tylko w okresie I-VIII 2020 ok.10,7 tys. ton serów dojrzewających (to 211 proc. tego, co w analogicznym okresie 2019 r.) i 2,8 tys. t. serów twarogowych (167 proc. więcej).

,,Trzeba zauważyć, że w 2020 roku polski eksport serów i twarogów to 265 630 ton, ich wartość w tys. euro wyniosła 822 811. W tym samym czasie import serów i twarogów do Polski wyniósł 101 454 ton -czyli ponad dwa razy tyle, co ten postrzegany przez Ukrainę jako zagrażający jej rynkowi. Wartość importu serów i twarogów do Polski wyniosła 378 185 tys. euro” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Oglądaj również: Ekspert: Największe mleczarnie nie ucierpiały z powodu pandemii

swiatrolnika.info 2023