O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

26-10-2021

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Krajowy rynek mleka pozostawał bardzo dynamiczny

Jak w zeszłym tygodniu prezentował się krajowy rynek mleka? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Ponadto, ekspert omówił też wielkość skupu w Unii Europejskiej, a także notowania cen produktów gotowych w Polsce i GDT. Jarosław Malczewski przedstawił też prognozy nowozelandzkich banków.

Krajowy rynek mleka był bardzo dynamiczny

W ubiegłym tygodniu krajowy rynek mleka pozostawał bardzo dynamiczny i utrzymywał się trend wzrostowy. W kolejnym miesiącu po sierpniu odnotowano wzrost ceny mleka w skupie. Wszystko wskazuje jednak na dalszą kontynuację podwyżek cen.

Według danych GUS, przeciętna cena skupu mleka w Polsce we wrześniu 2021 wyniosła 155,71 zł/hl. Ceny oferowane producentom mleka przez podmioty skupowe we wrześniu wzrosły o 3,4% w stosunku do tych, jakie wypłacano w sierpniu 2021. Cena z września bieżącego roku jest również wyższa o 12,7% od tej, jaką mleczarnie oferowały producentom w analogicznym okresie 2020.

– informuje Jarosław Malczewski.

Podwyżki cen mleka są niezbędne

Krajowy rynek mleka pod względem cen był dość zróżnicowany. Najwyższą cenę mleka we wrześniu odnotowano w województwach: podlaskim – 164,85 zł/hl, lubuskim – 161,09 zł/hl oraz warmińsko-mazurskim – 158,11 zł/hl. Najniższą cenę za mleko wypłacano zaś w województwach: małopolskim – 142,19 zł/hl, łódzkim – 146,23 zł/hl oraz podkarpackim – 149,90 zł/ hl.

Podwyżki cen mleka są niezbędne, aby przy rosnących kosztach produkcji utrzymać minimalną rentowność. Jak jednak podkreślają sami producenci, proponowane podwyżki wciąż nie są adekwatne do wzrostu cen środków produkcji. Prognozy z różnych źródeł zapowiadają dalszy wzrost cen mleka w skupie, co pokrywa się z dobrą koniunkturą na globalnym rynku produktów mleczarskich. W kolejnym tygodniu należy spodziewać się kontynuacji trendu wzrostowego.

– dodaje Jarosław Malczewski.

Czytaj też: Malczewski: Wzrost produkcji mleka jest niemal pełzający

swiatrolnika.info 2023