O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

03-11-2021

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Jak kształtowały się ceny mleka na rynku w ostatnim okresie?

Malejąca produkcja w Unii Europejskiej przekłada się na rosnące ceny mleka w skupie. Jak wpłynęło to na rynek polski? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Ponadto, ekspert omówił między innymi wpływ COVID-19 na rynek mleka, a także aktualną sytuację na chińskim rynku mleczarskim.

Ceny mleka kontynuują trend wzrostowy obserwowany od kilku miesięcy

Zdaniem Jarosława Malczewskiego rosnące ceny mleka odnotowane we wrześniu 2021 roku są kontynuacją trendu obserwowanego od kilku miesięcy:

Notowana cena mleka we wrześniu 2021 roku jest kontynuacją trendu wzrostowego, bowiem wyniosła 1,5571 złotego za jeden litr i była to cena wyższa o 15 procent od tej notowanej w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Zdaniem eksperta na wzrost cen przełożył się również wysoki popyt w sektorze gastronomicznym.

Wzrost popytu, w tym w sektorze gastronomicznym oraz wysokie ceny tłuszczów roślinnych i innych zamienników wspierają podwyżki cen tego produktu

– wyjaśnił prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej

Jak kształtowały się poziomy cenowe odtłuszczonego i pełnego mleka w proszku?

Ekspert zauważył również, że zarówno ceny mleka odtłuszczonego jak i pełnego w proszku odnotowały kolejne wzrosty:

Za odtłuszczone mleko w proszku płacono 12,09 złotego za kilogram i była to cena o 1,5 procenta wyższa od tej ubiegłotygodniowej oraz o 3,8 procenta wyższa od tej odnotowanej w ubiegłym miesiącu. Z kolei cena zbytu pełnego mleka w proszku wzrosła o 0,3 procenta w stosunku do poprzedniego tygodnia i o 0,8 procenta wyższa w stosunku do tej notowanej w ubiegłym miesiącu. Natomiast w stosunku do ubiegłego roku ceny OMP wzrosły o 32,2 procenta, a pełnego mleka w proszku o 23,9 procenta

– wymienił prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, Jarosław Malczewski.

Oglądaj także: Malczewski: Wzrost produkcji mleka jest niemal pełzający

swiatrolnika.info 2023