movie-icon

Video

Talk icon

Rolniczne Q&A

05-05-2020

Autor: Oliver Pochwat

Pomoc suszowa. ARiMR kończy wypłatę 280 mln przeznaczonych przez rząd

ARiMR kończy wypłatę środków w ramach puli 280 mln przeznaczonych przez rząd. Jak przebiega realizacja wniosków? Ile pieniędzy zostało jeszcze do wypłaty? Odpowiedzi na Wasze pytania udzieli prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Tomasz Nowakowski.

Mimo pandemii koronawirusa ARiMR robi wszystko, co w jej mocy, aby rolnicy otrzymali pomoc. Na tę chwilę ARiMR rolnictwa realizuję pomoc suszową za rok 2019. Do wpłaty zostało ok. 30-40 mln złotych. Agencja cały czas przyjmuje również wnioski o płatność bezpośrednią. Kiedy zostanie wypłacona zaległa pomoc? Na to i wiele innych pytań od rolników, skierowanych do Instytutu Gospodarki Rolnej odpowiedział prezes ARiMR Tomasz Nowakowski.

Realizacja wniosków złożonych przez rolników jak przebiega, kiedy możemy spodziewać się pieniędzy?

Realizujemy bardzo mocno płatność suszową. To jest taki temat, myślę bardzo istotny. Kolejna pula 280 mln. , która zostaje przekazywana. W zasadzie już kończymy wypłatę środków w ramach tej puli. Zostało jeszcze w granicach 30 może 40 mln do wypłaty, więc można powiedzieć, że końcówka. Taka sama historia jest również z materiałem siewnym. Również kończymy ten temat. 75 mln do wypłaty, w tym momencie jesteśmy na 70-71 mln więc można powiedzieć, że to jest już końcówka.  Przyjmujemy wnioski o płatności bezpośrednie. Również oświadczenia o tym, że nic się nie zmieniło w porównaniu do roku ubiegłego. Na ten moment przyjęliśmy termin do 15 czerwca, w granicach już 600 tys. wniosków/ Więc można powiedzieć, że zbliżamy się do 50 proc. wniosków przyjmowanych corocznie  

poinformował prezes ARiMR.

– Jak zapewnił Tomasz Nowakowski, mimo trudnej sytuacji agencja wywiązuje się ze swoich zadań.

Realizacja wniosków – pytania rolników

Wśród pytań dotyczących realizacji wniosków pojawiły się również pytania o, czy w niedługim czasie ruszą nowe programy pomocowe i te promujące produkty rolne. Rolnicy zwrócili również uwagę na to, że nabór wniosków o dofinansowanie nawadniania wydłużono do 20 lipca, ale co z tymi, którzy złożyli już wnioski.

Będziemy Państwa na bieżąco informować o tym, kogo będziemy gościć w naszym studio, tak, by móc wcześniej zebrać i przygotować pytania do naszych rozmówców. Chcesz zadać pytanie? Wyślij do nas maila na adres pytania@polskaziemia.pl. Najciekawsze pytania zostaną zadane podczas emisji programu.

Czytaj także: Pomoc suszowa za 2019 r. Prezes ARiMR: brakuje środków, by wypłacić wszystkie dopłaty

Świat Rolnika/Oli/Fot. Agnieszka Radzik

 
 
 

swiatrolnika.info 2023