O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

28-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Trofimtseva: Ukraiński eksport produktów rolno-spożywczych trafia głównie do krajów UE

W jaki sposób trwająca już ponad 10 miesięcy wojna przełożyła się na ukraiński eksport produktów rolno-spożywczych do krajów Unii Europejskiej? 

Gościem Karoliny Hernik jest Olga Trofimtseva – ambasador at large ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Jej zdaniem utworzenie linii solidarnościowych przez kraje Unii Europejskiej oraz ewolucja środków taryfowych i pozataryfowych w ramach, w ramach umowy stowarzyszeniowej o handlu żywnością są głównymi czynnikami, które wpłynęły na wzrost eksportu z Ukrainy do krajów Wspólnoty.

Stan ukraińskiego eksportu po 10 miesiącach wojny

Olga Trofimtseva podkreśliła, że przed wojną Unia Europejska była drugim kierunkiem docelowym dla ukraińskich produktów rolnych. Natomiast w pierwszych 8 miesiącach 2022 roku eksport produktów rolno-spożywczych do krajów UE osiągnął wartość 7 miliardów dolarów, plasując Wspólnotę na pierwszym miejscu.

“Obecnie bardzo dobrze idzie nam w handlu i eksporcie produktów rolnych do Unii Europejskiej, ale nie tylko. Unia Europejska była drugim kierunkiem docelowym dla ukraińskich produktów rolnych, w tym zboża, nasion oleistych, oleju słonecznikowego itp. Nawiasem mówiąc, dla nas sytuacja po 10 miesiącach wojny wygląda trochę inaczej niż z perspektywy Unii Europejskiej. Z perspektywy Ukrainy Unia Europejska stała się głównym kierunkiem eksportu ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Ostatnie dane, pokazują, że eksport produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej za pierwsze 8 miesięcy 2022 roku osiągnął wartość 7 miliardów dolarów. Unia Europejska stała się dla nas partnerem handlowym numer jeden” – wyjaśniła przedstawicielka ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Ambasador wyjaśniła, że po blokadzie ukraińskich portów olbrzymią pomocą dla lokalnych producentów były utworzone przez kraje UE lądowe drogi eksportu dla produktów rolnych.

“Od początku wojny porty morskie Ukrainy znajdujące się w rejonie Morza Czarnego – w Odessie, Mikołajewi, Mariupolu Berdiańsku itp. – były blokowane przez aktywne działania wojenne rosyjskiego wojska. Dlatego ukraińscy producenci z pomocą wspaniałych sojuszników z Unii Europejskiej – a przede wszystkim z Polski – ustanowili tzw. linie solidarności, czyli lądowe drogi eksportu dla produktów rolnych. Od końca lipca działa korytarz zbożowy. Równolegle obserwujemy wzrost wolumenu eksportu, który trafia do Unii Europejskiej poprzez drogi solidarnościowe – koleją i transportem kołowym” – powiedziała Olga Trofimtseva

Eksport produktów rolno-spożywczych wzrósł dzięki umowom handlowym

Ambasador at large ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych uważa, że ewolucja środków taryfowych i pozataryfowych w ramach, w ramach umowy stowarzyszeniowej o handlu żywnością między Ukrainą a Unią Europejską przyczyniła się do wzrostu eksportu. 

“Obecnie można powiedzieć, że ukraiński eksport produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej jest dosyć dobry. Warto nadmienić, że jest również drugi czynnik, który zdecydowanie wpłynął na ten nieznaczny wzrost ukraińskiego eksportu z Ukrainy do Unii Europejskiej. Jest to ewolucja środków taryfowych i pozataryfowych w ramach, w ramach umowy stowarzyszeniowej o handlu żywnością między Ukrainą a Unią Europejską. Na pewno to działanie pomogło i mogę powiedzieć, że np. w  sierpniu, a także we wrześniu i październiku odnotowaliśmy wzrost eksportu nabiału i innych kategorii do krajów Unii Europejskiej. Ten krok ze strony Unii Europejskiej pomógł ukraińskim producentom wyeksportować więcej produktów, które normalnie były ograniczone importowymi kontyngentami taryfowymi wprowadzonymi w ramach umów o wolnym handlu” – podkreśliła.

Wyraziła ona również nadzieję, że pomoc ze strony Unii Europejskiej będzie kontynuowana, a ukraińskie produkty rolno-spożywcze będą trafiać do krajów na całym świecie.

“Jesteśmy naprawdę wdzięczni przede wszystkim naszym polskim kolegom, ponieważ ta współpraca transgraniczna i te działania są bardzo ważne oraz pomagają w eksporcie. Ukraina nadal produkuje i eksportuje swoje zboże oraz oleje, ponownie nie tylko do krajów Unii Europejskiej, ale także do reszty świata. Mam nadzieję, że nie tylko korytarz zbożowy, ale także linie solidarności z Unią Europejską będą nadal skutecznie działać” – wyjaśniła Olga Trofimtseva.

Oglądaj także: Wojna pokazała, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe

swiatrolnika.info 2023