O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

04-03-2022

Autor: Michał Rybka

Rozmowa IGR: To nie jest czas na wprowadzanie zielonych rewolucji w rolnictwie

Wojna na Ukrainie zmusza do zadawania pytań odnośnie naszego bezpieczeństwa. Najnowsza rozmowa IGR i zaproszeni do niej goście postarali się na nie odpowiedzieć.

Minęło osiem dni od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz widać, że celem wojsk rosyjskich jest wojna totalna. Coraz trudniej przewidzieć ruchy Putina. W związku z dramatyczną sytuacją za naszą wschodnią granicą wymaga się od polskiej klasy politycznej podjęcia konkretnych działań w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa naszej ojczyźnie. Tyczy się to bezpieczeństwa militarnego, energetycznego oraz żywnościowego. Rozmówcy Instytutu Gospodarki Rolnej premier Jarosław Gowin oraz Jacek Hecht członek prezydium Porozumienia debatowali nad kondycją państwa polskiego w kontekście obecnych wydarzeń.

Polska armia wymaga natychmiastowej rewitalizacji

Na początku rozmowa IGR dotyczyła kondycji armii polskiej. Rozmówcy zaznaczyli, że wojsko polskie musi być dozbrojone. Wspomniano także o naszych sojusznikach z NATO.

“Na szczęście obecna sytuacja nie zmusza Polski do szykowania się na wojnę, ponieważ nie jesteśmy bezpośrednio zagrożeni. Chcąc utrzymać pokój w Polsce, musimy wspierać suwerenną i niepodległą Ukrainę. Chociaż ja i Jacek jesteśmy politykami opozycji, to wspieramy działania polskiego rządu. Zarówno te, które polegają na dostarczaniu broni Ukraińcom, jak i pomocy humanitarnej oraz dyplomatycznej” – powiedział Jarosław Gowin.

“Stara zasada rzymska mówi: Chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Musimy zwiększyć potencjał obronny naszej armii, która nie jest w najlepszej kondycji. Nasza obrona przeciwlotnicza nie jest na wystarczającym poziomie. Widzimy, z jakim konfliktem mamy do czynienia i mamy nadzieję, że MON wyciągnął stosowne wnioski i w trybie ordynaryjnym dozbroi naszą armię. Ponadto trzeba zadbać o przeniesienia baz amerykańskich z Niemiec do Polski, bo jak widzimy, na Ukrainie toczy się bitwa graniczna” – zaznaczył Jacek Hecht.

Rozmowa IGR: Musimy uniezależnić się od rosyjskich surowców

W dalszej części zaproszeni politycy poruszyli kwestię dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zdaniem Jacka Hechta polska powinna iść w stronę mixu energetycznego z dużym udziałem biogazowni. Z kolei Jarosław Gowin apeluje o rozważność.

“Rosja jest największym dostarczycielem gazu, ropy i węgla dla całej Europy. Zdania KE i PE są w tym aspekcie podzielone. Jedni uważają (tak, jak polski rząd), żeby spowolnić zieloną transformację, a drudzy są za opcją przyspieszenia zielonej transformacji, by na jej skutek uniezależnić się od Putina. Wiadomo, jaki jest pogląd polskiego rządu. My natomiast uważamy, że jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie rozstrzygać, czy iść w stronę zielonej transformacji. W obecnej sytuacji konsekwencje (energetyczne) muszą być wyciągnięte, ale poczekajmy z obraniem jednego kierunku” – uważa prezes Porozumienia.

“Musimy zrobić wszystko, aby uniezależnić się od importu węglowodorów z kierunku wschodniego. Absolutnie nie można zastępować elektrowni węglowych elektrowniami gazowymi, bo to jest pompowanie pieniędzy do Moskwy. Powinniśmy postawić na mix energetyczny oparty o energię atomową i OZE. Wielką szansą m.in. dla polskiego rolnictwa w tym aspekcie są biogazownie. Wielkie przemysłowe produkcje trzody chlewnej na Zachodzie są połączone z produkcją biogazu” – twierdzi Jacek Hecht

Rozmowa IGR: Polska musi wyżywić przybyłych uchodźców

W obliczu wojny powstała debata na temat dalszego forsowania Europejskiego Zielonego Ładu. Jacek Hecht jest zdania, że na czas zagrożenia wojną trzeba odłożyć wszystkie ideologiczne spory.

Europejski Zielony Ład należy zatrzymać. To nie jest czas na rewolucje w rolnictwie. To jest czas na maksymalizację wydajności i produkcji, bo w tej chwili na Ukrainie powinny ruszyć prace polowe. Ponadto Ukraina jest światowym potentatem w produkcji i eksporcie pszenicy i kukurydzy. W obecnej sytuacji tych surowców na świecie może zabraknąć. Dzisiejszy bilans żywnościowy zbóż jest napięty. Zapasy końcowe są szacowane na coraz niższym poziomie. Nie wiemy, co będzie z dostępem ziarna ukraińskiego, które zostało zgromadzone, ale jeszcze niesprzedane. W związku z tym, na polskim rolnictwie spoczywa odpowiedzialność, żeby wyżywić nas oraz wszystkich tych uchodźców, którzy znajdują się na naszym terytorium” – podkreśla członek prezydium Porozumienia.

Zobacz też: Henryk Kowalczyk: Wojna na Ukrainie nie ma dużego wpływu na polskie rolnictwo
 

swiatrolnika.info 2023