movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – ROLNICTWO I GOSPODARKA

30-07-2022

Autor: Oliver Pochwat

Robert Winnicki: W Holandii dzieje się kolejny krok eurolewackiej rewolucji.

Robert Winnicki ocenił w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info spotkanie holenderskich rolników i producentów żywności z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy prezesa Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepana Wójcika i dotyczyło bezpieczeństwa żywnościowego Europy, w dobie największego od wielu lat kryzysu gospodarczego. Wyraził pełne poparcie dla gospodarzy z Królestwa Niderlandów. Tamtejsi gospodarze nie zgadzają się na politykę względem rolnictwa realizowaną przez tamtejszy rząd. Plany redukcji emisji azotu o 70.

Robert Winnicki – Holandia Protestuje

Jak wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze "NRC" plany holenderskiego rządu doprowadzą do likwidacji 11,2 tysiąca gospodarstw, a 17,6 tysiąca zmuszonych zostanie do redukcji liczby utrzymywanych zwierząt o około 1/3. Rolnicy są zgodni, że proponowane zmiany oznaczać będą koniec holenderskiego rolnictwa, a decyzje rządu wprost zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu kraju. Zaprezentowanie planów polityków doprowadziło do fali manifestacji, które rozlały się na całe Królestwo Niderlandów.

"W Holandii dzieje się kolejny krok tej eurolewackiej rewolucji. Nominalnie mamy liberalny rząd Marka Rutte, ale rządzą też chadecy z Europejskiej Partii Ludowej. Rządzą również Reformatorzy i Konserwatyści, których koalicjantem jest Prawo i Sprawiedliwość w Parlamencie Europejskim i wszystkie te partie wprowadzają reżim, który jest antydemokratyczny, który dąży do wykluczenia konkretnej grupy społecznej.

Holandia jest potęgą eksportową, jeżeli chodzi o nowoczesne rolnictwo. Jest drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych eksporterem żywności. I tam dusi się rolnictwo. Tak samo będzie się dusiło rolnictwo w innych krajach europejskich. To się musi skończyć głodem na świecie, który już teraz ma miejsce przez kryzys zbożowy, który ma miejsce na Ukrainie" – mówił Robert Winnicki.

Robert Winnicki

"Europę Zachodnią zdominował fanatyzm ideologiczny. Tak, jak tłumaczyłem to dzisiaj podczas panelu rolnikom z Holandii, problem ma charakter ideologiczny i polityczny. Samą dyskusją branżową nie rozwiążemy problemu. Te 50 tys. rolników, to ogromny producent żywności i tak samo w Polsce zwracałem uwagę, że problemem politycznym rolników stało się to, że nowoczesne rolnictwo potrzebuje mniej rąk do pracy. Mniej rąk do pracy oznacza mniejsze przełożenie na siłę głosu wyborczego, ale tym bardziej ten głos wyborczy rolników w Holandii, w Polsce musi być skoncentrowany, musi być punktowy, musi wiedzieć czego chce, musi walczyć politycznie o swoje" – dodał polityk.

Czytaj także: Rolnicy z Polski i Holandii walczą o bezpieczeństwo żywnościowe. Ważne spotkanie w MRiRW

swiatrolnika.info 2022