O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

28-07-2020

Autor: Świat Rolnika

Pogoda w żniwa, czyli rolnicza praca u podstaw – kombajn, rzepak, wilgotność. O czym należy pamiętać?

Żniwa 2020 rozpoczęte. Jaka będzie pogoda? Czy kombajny wytrzymują okres wytężonej pracy? Jaki poziom wilgotności rzepaku notują rolnicy na polach? Rolnicy koszą rzepak i pszenicę. Tegoroczne zbiory poprzedził moment dużej niepewności związanej najpierw z okresem suszy, a następnie intensywnych opadów deszczu. O żniwach oraz o tym, co dzieje się obecnie na polach rozmawialiśmy z rolnikami: Danielem Maczugą, Markiem Studzińskim oraz Łukaszem Pergołem.

"Rozpoczęliśmy zbiór rzepaku ozimego. Dwa tygodnie później niż w ubiegłym roku. Mimo problemów technicznych koło południa udało nam się rozpocząć prace. Wilgotność rzepaku wahała się w granicach 10-11%. W tej chwili, o 19.00 to 7,6%"

– relacjonował Daniel Maczuga.

"U nas sytuacja ze żniwami przedstawia się tak, że kończymy rzepaki, a jutro chcemy zabrać się za pszenicę. Niektórzy już koszą pszenicę. Wilgotność około 15% więc jeśli ktoś chce sprzedać od razu, to już można podejmować działania. Jeśli ktoś planuje zbiór do siebie, na magazyn, to jeszcze powinien chwilę zaczekać. Jesteśmy zadowoleni w tym roku. Uśmiechy na twarzach"

– mówił Marek Studziński.

Czytaj także: Musiałek: nawiązanie do Rady Europejskiej w konkluzjach szczytu UE nieprzypadkowo jest bardzo enigmatyczne

"Plan wojny wygląda tak. Kończymy drugi dzień. Staramy się nie poddawać złośliwości rzeczy martwych i polskiego stołu do rzepaku. Nie życzę nikomu..."

– wspominał o trudnościach Łukasz Pergoł.

Żniwa 2020. Ceny za zboża

Jak informowaliśmy w innym artykule, powołując się na dane Izby Zbożowo-Paszowej, w połowie ubiegłego tygodnia, przetwórcy i podmioty skupowe za zboża (z dostawą w żniwa) z tegorocznych zbiorów proponowały: za pszenicę konsumpcyjną 680-740 zł/t; pszenicę paszową – 650-690 zł/t; żyto konsumpcyjne 520-560 zł/t; żyto paszowe 510-550 zł/t; jęczmień paszowy 560-630 zł/t; pszenżyto 560-600 zł/t; za rzepak 1650-1680 zł/t. Według Izby, w lipcu br., eksport pszenicy drogą morską będzie niewielki i nie przekroczy 50 tys. ton, głównie z powodu braku starego ziarna na rynku. Mimo tego, małe żniwa mogą okazać się sukcesem.

Czytaj także: Małe żniwa trwają, choć są opóźnione. Plony jęczmienia wysokie

W dalszym ciągu nie ma wielu chętnych na sprzedaż tegorocznej pszenicy z przeznaczeniem na eksport. Rolnicy obawiają się, iż nie będą w stanie wywiązać się z zawartych umów na dostawy pszenicy, szczególnie o wyższych parametrach jakościowych. Wszystkim rolnikom życzymy obfitych plonów i jak najmniej awarii!

Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023