O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

08-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Marcin Wroński: Kupujmy żywność oznaczoną logotypem „Produkt Polski”

W najnowszym programie z cyklu „Rozmowa IGR” Marcin Wroński z KOWR wytłumaczył, dlaczego warto kupować produkty z logotypem „Produkt Polski”.

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to czas, kiedy Polacy ruszają na zakupy i doskonała okazja do świadomego wyboru produktów. Z tego względu Henryk Kowalczyk w tym tygodniu przypomniał, że produkty oznaczeniem „Produkt Polski”, muszą być wyprodukowane w Polsce z polskich surowców. Możliwość stosowania oznakowania „Produkt polski” wprowadzono 1 stycznia 2017 r. ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Marcin Wroński: Warto kupować żywność oznaczoną jako „Produkt Polski”

W najnowszym odcinku z cyklu „Rozmowa IGR” Marin Wroński zastępca Dyrektora Generalnego KOWR polecał zakup produktów oznaczonych logotypem „Produkt Polski”.

„Po pierwsze produkt żywnościowy oznaczony jako „Produkt Polski”, ma gwarancję nie tylko tego, że żywność została wytworzona w Polsce, ale również surowce, które były potrzebne do produkcji, zostały wytworzone przez polskich rolników. Zgodnie z normą, 75 proc. surowców potrzebnych do wytworzenia danego produktu musi pochodzić od polskich producentów rolnych.  Te 25 proc. może być zagraniczna, ponieważ duża część przypraw nie rośnie w Polsce. W przypadku mięs są dużo bardziej rygorystyczne wymogi. Żeby móc znakować mięso oznaczeniem „Produkt Polski” zwierzę musi być urodzone, wyhodowane i ubite w Polsce” – mówił przedstawiciel KOWR.

„Warto kupować polskie produkty, ponieważ wtedy okazujemy naszą miłość do Ojczyzny i patriotyzm konsumencki, który jest najlepszą formą patriotyzmu podczas pokoju. Kupowanie produktów oznaczonych tym znakiem to również korzyści dla gospodarki, ponieważ wspieramy polskich przedsiębiorców i producentów rolnych, tworzymy nowe miejsca pracy, ale również dodatkowe środki trafiają do budżetu, czy to z podatków, czy też z różnego rodzaju akcyz. Są badania, które mówią, że jeżeli o 1 proc. zmienimy swoje przyzwyczajenia konsumenckie na korzyść produktów z naszej Ojczyzny, to 6 mld złotych więcej mamy w budżecie” – dodał.

Kupując polskie produkty wspierasz Polskę

Zdaniem Marcina Wrońskiego konsumenci mogą odegrać ogromną rolę w wspieraniu polskiej gospodarki, a samo kupowanie żywności z logotypem „Produkt Polski” to działanie ekologiczne. W dalszej części programu Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR mówił, o bezpieczeństwie żywnościowym Polski i o samowystarczalności jaką dają polscy rolnicy.

„Kupowanie produktów oznaczonych znakiem „Produkt Polski” to również korzyści ekologiczne. Banan z Ekwadoru, by trafić na stragan w Polsce, musi przebyć 12 000 kilometrów. Jeżeli wybierzemy polskie jabłko, to ono może przebyć tylko kilkadziesiąt kilometrów na ten sam stragan. Wyraźnie widać jak mniej paliwa jest potrzebne do transportu rodzimych owoców” – mówił Marcin Wroński.

„My jako Polska mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, dzięki ciężkiej pracy naszych producentów rolno–spożywczych, za to należą się im gigantyczne podziękowania od nas wszystkich. Polska od wielu lat jest krajem samowystarczalnym żywnościowo, nasze nadwyżki sprzedajemy na eksport, a ta dziedzina jest ważną gałęzią gospodarki. W 2021 roku wyeksportowaliśmy żywność za kwotę 37 miliardów Euro. Jesteśmy największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. W dziedzinie wołowiny jesteśmy w unijnej czołówce. To samo tyczy się wieprzowiny, zbóż, owoców, warzyw, produktów mlecznych. Nasze firmy przetwórcze są na światowym poziomie. Przedsiębiorcy zdobywają nowe rynki zbytu, co jest bardzo pozytywną informacją. Nasza żywność jest dostępna w Afryce, dalekich krajach Azji, czy też w bogatych krajach Bliskiego Wschodu. Musimy dbać o to, by polska żywność zawsze była synonimem wysokiej jakości. Współpraca Ministerstwa Rolnictwa, KOWR i przedsiębiorców powoduje, że ta jakość jest utrzymywana” – dodał.

Czytaj również: Adam Abramowicz: Polskie firmy mają problemy w związku z wojną

swiatrolnika.info 2023