movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – ROLNICTWO I GOSPODARKA

09-12-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Jaruga: Restrukturyzacja KAMPOL-FRUIT jest krzywdząca dla rolników

Od października trwa restrukturyzacja spółki KAMPOL-FRUIT. Rolnicy alarmują, że w przeciwieństwie do banków, otrzymają jedynie 50% swoich wierzytelności bez odsetek. 

Według zaproponowanego układu mają oni otrzymać swoje wierzytelności w aż 30 ratach, co przy obecnie rosnącej inflacji, pochłonie znaczną część z nich. Gośćmi Ewy Zajączkowskiej-Hernik w programie “Polska na Serio” są producenci owoców – Paweł Jaruga i Tomasz Figiel – oraz Ireneusz Janczak – producent warzyw. 

Restrukturyzacja KAMPOL-FRUIT ze szkodą dla rolników?

Paweł Jaruga napisał na Twitterze o problemie związanym z restrukturyzacją jednej z firm skupiającej owoce i warzywa od rolników, zaznaczając w swoim wpisie, że są oni ofiarami kradzieży, a w całym tym procederze pomagają firmie sądy, podpierając się prawem. 

“Tak jak wspomniałem w swoim twicie, w świetle i za pomocą prawa spółka KAMPOL-FRUIT próbuje okraść rolników i producentów, a przede wszystkim dostawców owoców i warzyw z 50 proc. swojego wynagrodzenia, aczkolwiek można powiedzieć, że nawet i ze 100 procent. Układ, który został zaproponowany rolnikom przez restrukturyzatora, którego wyznaczył sąd zakłada 50 procent zobowiązania zakładu KAMPOL-FRUIT rozłożone w 30 ratach, gdzie pierwsza spłata nastąpi bodajże po jakimś czasie od przyjęcia układu. W dobie stale rosnącej inflacji pochłonie ona część pieniędzy, a również istnieje wielkie ryzyko, że firma  KAMPOL-FRUIT wypłaci jedną, dwie bądź trzy raty i nagle ogłosi upadłość” – wyjaśnił producent owoców. 

Zapytany o skalę problemów finansowych wyjaśnił, że obecnie wynoszą one blisko 250 tysięcy złotych. Podkreślił jednak, że jego firma nie lokowała wszystkich owoców w zakładzie KAMPOL-FRUIT

“Skala problemów, jeżeli chodzi o finanse, to prawie ćwierć miliona złotych. Oczywiście nie lokowaliśmy wszystkich owoców w jednym zakładzie, tylko staraliśmy się to dywersyfikować. Jeżeli chodzi o inne zakłady, to oczywiście płatności były przed terminem podanym na fakturze. Natomiast w przypadku KAMPOL-FRUIT, to czekaliśmy do ostatniej chwili i otrzymaliśmy informację, że rozpoczęła się restrukturyzacja zakładu” – powiedział Paweł Jaruga.

Tomasz Figiel zwrócił uwagę, że w zeszłym roku pojawiały się pierwsze problemy w płatnościach między spółką a producentami, jednak finalnie otrzymali oni swoje pieniądze. 

“W moim przypadku sytuacja wygląda w następujący sposób. Nie jest to pierwszy rok, kiedy ja handluję z tą firmą. W ubiegłym roku też były jakieś problemy, ale to były one związane z terminowością wypłaty z faktur. Finalnie pieniążki dostaliśmy w stu procentach. Nie było problemu, były zapewnienia przez dział surowcowy, że ten rok będzie lepszy i otrzymamy pieniądze oraz nie ma się czego bać i możemy śmiało handlować towarami. W moim przypadku to jest kwota ponad 200 tysięcy, czyli jestem zakwalifikowany do trzeciej grupy rolników, gdzie my te spłaty będziemy mieć 30 ratach, jeżeli ten proponowany układ przejdzie” – podkreślił Figiel. 

Restrukturyzator współpracuje z właścicielem zakładu? 

Zdaniem Ireneusza Janczaka restrukturyzator mimo wcześniejszych obietnic nie zadbał do końca o interes wszystkich wierzycieli. Podejrzewa, że może być on również w układzie z właścicielem spółki.

“Restrukturyzator, który jest wyznaczony przez sąd za zadanie jedynie przeprowadzić głosowanie. Czyli tylko na tak albo na nie. Jak rozmawiałem z panem restrukturyzatorem, to powiedział, że on mnie nie będzie namawiał czy ja mam głosować na tak, czy na nie? Jemu zależy na tym, żeby restrukturyzacja po prostu przeszła, więc mniemam, że może być w układzie z właścicielem zakładu. Zaznaczę również, że w pierwszym liście określił się, że będzie dbał o wierzycieli, a dba o wierzycieli w ten sposób, że rolnicy i producenci dostaną 50 procent, a banki 100 procent wierzytelności plus jeszcze odsetki 4 procent” – powiedział producent warzyw.

Oglądaj także: Grzegorz Wojciechowski: Przyszłość polskiego rolnictwa nie wygląda różowo

swiatrolnika.info 2023