O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

16-01-2023

Autor: Witold Choiński

Branża mięsna w kryzysie? Choiński: Ostatnie lata były bardzo trudne

Jak branża mięsna poradziła sobie w zeszłym roku? Gościem Ewy Zajączkowskiej-Hernik w “Polska na Serio” jest Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Przedstawiciel branży wskazał na problemy, z jakimi muszą borykać się polscy producenci z branży mięsnej. Ostatnie lata nie były łatwe. Po pandemii i ptasiej grypie oraz ASF, teraz hodowcy odczuwają konsekwencje wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Prezes związku wskazuje, że w pierwszej kolejności należy odbudować polski sektor produkcji wieprzowiny.

Branża mięsna ma problemy

Polscy hodowcy muszą zmagać się z wieloma problemami. Ostatnie lata były szczególnie trudne, a produkcja zwierzęca po prostu przestaje się opłacać.

,,Generalnie branża mięsna zmagała się w 2022 roku z wieloma problemami. Problemy zaczęły się już jeszcze rok wcześniej, podczas pandemii, czego efektem były pewne zawirowania na rynku. Później doszedł do tego problem ptasiej grypy, która wpływa w jakimś stopniu również na branżę mięsa wieprzowego. W lutym przyszła wojna na Ukrainie, która zatrzęsła rynkiem energetycznym. Jednym z czynników, które wpłynęły na branżę są ceny energii elektrycznej, co było wynikiem ataku Rosji na Ukrainę. Później doszły kolejne problemy, czyli ustawa o GMO i przedłużenie tej ustawy, co też nie odbiło się bez echa. W międzyczasie wystąpiły też problemy z dwutlenkiem węgla, ale na szczęście dzięki szybkiej reakcji wicepremiera Kowalczyka udało nam się w miarę szybko ten problem rozwiązać. Ale tych problemów w 2022 roku było bardzo wiele. Myślę, że więcej niż w latach poprzednich. Oczywiście cały czas zmagamy się z podstawowym problemem, czyli spadkiem produkcji wieprzowiny w Polsce. W zasadzie już zeszliśmy z produkcją wieprzowiny poniżej 10 mln sztuk” – wskazuje Witold Choiński.

Zobacz też: Szczepionki przeciwko ASF coraz bliżej? Już niedługo trafią na rynek!

Trzeba nauczyć się żyć z ASF?

Tuż przed pandemią głównym problemem sektora wieprzowiny był afrykański pomór świń. Dziś hodowcy nauczyli się żyć z tym wirusem i nikt nie łudzi się nawet, że ASF zniknie z Polski.

,,ASF spowodował przede wszystkim duże zawirowania na rynku i ograniczenie dostępu do najlepszych rynków eksportowych. Produkcja w Polsce jest mniej opłacalna niż w innych krajach europejskich, gdyż nie mamy takich rynków eksportowych jak Chiny, Japonia czy Korea. Generalnie w każdej dziedzinie produkcji rolnictwa, bez eksportu trudno jest na tym rynku walczyć, bądź go rozwijać na tyle mocno, żeby stać się dobrym, konkurencyjnym rynkiem. Brak tych dostępnych rynków eksportowych powoduje, że opłacalność produkcji dla polskich producentów, dla polskich przetwórców jest zdecydowanie niższa niż dla innych producentów europejskich, takich jak chociażby Hiszpania czy Dania. (…) I możemy powiedzieć, że ostatnie trzy lata dla producentów trzody były bardzo złe. Rok 2022 był zdecydowanie lepszy, ale to i tak nie powstrzymało spadku produkcji trzody chlewnej z poprzednich lat” – wskazuje Witold Choiński.

swiatrolnika.info 2023