O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

17-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ardanowski: Polska powinna szukać nowych rynków zbytu dla swojej żywności

Ardanowski: Polska powinna szukać nowych rynków zbytu dla swojej żywności

Jan Krzysztof Ardanowski w wywiadzie dla naszego portalu wyjaśnił, że Polska powinna poszukiwać nowych rynków zbytu dla swojej żywności.

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP podkreślił, że polska żywność trafia obecnie do około 80 krajów na całym świecie, a polski eksport osiągnął w zeszłym roku poziom 37 miliardów euro. Były minister rolnictwa wyjaśnił również, że największym zagrożeniem dla powodzenia ekspansji naszej żywności na nowe rynki są założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Ardanowski: Szukanie rynków zbytu jest potrzebną drogą

Jan Krzysztof Ardanowski zapytany o poszukiwanie nowych rynków zbytu dla europejskiej, ale w szczególności polskiej żywności stwierdził, że nasz kraj ma możliwości zarówno zwiększenia produkcji, jak i eksportu. Podkreślił również, że obecna ekspansja polskiej żywności odbywa się do około 80 krajów na całym świecie.

“Uważam, że dla Polski szukanie rynków zbytu, a nie zwijanie i kurczenie rolnictwa jest jak najbardziej potrzebną drogą. Nie wiem, czy inne kraje europejskie będą chciały iść podobną drogą, ponieważ w wielu z nich możliwości zwiększania produkcji są wyczerpane – ze względu na bardzo intensywną produkcję przez lata. Przykładowo Holandia, Belgia, Niemcy, nie spodziewam się, że oni są w stanie zwiększyć produkcję żywności, bo i tak mają ją na bardzo wysokim poziomie. My natomiast możemy tę produkcję w dalszym ciągu zwiększać. Ostatnie lata były korzystne, również w zakresie ekspansji – około 80 krajów korzysta z polskiej żywności. Wiele zostało uczynione przez polskich przedsiębiorców, wydaje mi się, że również ministerstwo rolnictwa wspierało działania promocyjne, czyli: wyjazdy na międzynarodowe targi żywności, imprezy promocyjne, a także różnego rodzaju Dni Polskie, które się odbywają w różnych częściach świata. To wszystko sprawiło, że udaje nam się eksportować, chwalimy się tym i było to około 37 miliardów euro w zeszłym roku” – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Zielony Ład jest zagrożeniem dla naszej ekspansji

Ardanowski odniósł się również do zagrożenia dla ekspansji polskiej żywności na nowe rynki, jakim są założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Jego zdaniem siłowe przekształcanie obecnego rolnictwa na to ekologiczne oznaczać będzie w konsekwencji znaczne obniżenie produkcji żywności. 

"Pytanie czy chcemy rozwijać naszą ekspansję, jest związane z tym jaki model rolnictwa przyjmiemy? Czy taki jaki próbuje nam narzucać Komisja Europejska, czyli wprost zwijanie rolnictwa, redukowanie go, ograniczanie produkcji poprzez coś, co się nazywa ekologizacja, lecz to jest takie słowo wytrych, które ma uspokoić sumienia i przekonać opinię publiczną do tych działań. Jest to dokładnie to, co nazywamy Zielonym Ładem, czyli zmniejszanie środków produkcji czy wręcz wymuszanie przechodzenia części rolnictwa na to ekologiczne, które daje z reguły dużo mniejszą produkcję, bardzo zawodną oraz często wcale nie mającą wyższych właściwości zdrowotnych. Jeżeli nie będziemy stosować środków ochrony roślin, to tam się mogą pojawić grzyby i w konsekwencji mykotoksyny, które są rakotwórcze. Dlatego Unia Europejska z uporem maniaka, nie liczy się z tym, że wzrasta zapotrzebowanie na żywność na świecie czy pojawianiem się obszarów głodu w różnych regionach świata – nawet tam, gdzie ich wcześniej nie było – i konsekwentnie dąży do ograniczenia produkcji na naszym kontynencie" – wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski.

Oglądaj także: Szczepan Wójcik: Musimy powiedzieć głośne stop niszczeniu rolnictwa

swiatrolnika.info 2023