movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

29-01-2021

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

Zielony Ład. Robert Telus: to może być nadzieja dla rolnictwa. Polska jest krajem ekologicznym

Zielony Ład, czyli nowa unijna strategia, której celem jest neutralność klimatyczna Europy do 2050 roku wzbudza mnóstwo kontrowersji, choćby ze względu na swój ideologiczny charakter, a także koszty, jakie generuje. Zielony Ład dotyka wszystkich, od sektora energetycznego, przez transport, przemysł, aż po rolnictwo. Gościem w programie “Polska na serio” jest Robert Telus, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

Zielony Ład szansą, czy zagrożeniem?

Rolnicy szczególnie są zaniepokojeni Zielonym Ładem, ponieważ zaprezentowane dwie strategie w ramach Zielonego Ładu, czyli strategia od pola do stołu i strategia bioróżnorodności bezpośrednio dotykają sektor rolny. Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, nawozów, transformacja części produkcji na produkcję ekologiczną, to sprawia, że polscy rolnicy obawiają się utraty konkurencyjności na europejskim rynku. Do tego wszystkiego dochodzi napływ żywności spoza państw Unii Europejskiej, która to żywność nie będzie musiała podlegać rygorystycznym normom unijnym. Zatem wszystko prowadzi ku temu, by Europa wyprowadziła emisję gazów cieplarnianych, w imię ideologii czystej Unii Europejskiej, przy jednoczesnym sprowadzaniu produktów, których sami nie będziemy mogli stworzyć przez nowe technologie, wprowadzane przez Zielony Ład.

Oglądaj także: Zielony Ład. Rolnik NIEprofesjonalny: robi się z nas, rolników głupków. Prowadzi Ewa Zajączkowska

Niektórzy straszą nas Zielonym ładem, że to będzie dla polskiego rolnictwa bardzo ciężkie, ja jednak pokładam w tym dużą nadzieję. Jeżeli mówimy o Zielonym Ładzie, daleko idącej ekologii, to my jestesmy krajem bardzo mocno ekologicznym dlatego, że jeżeli w niektórych krajach środków ochrony roślin stosuje się 4-4,5 kg na hektar, a u nas niecały kilogram, to pokazuje, że my jesteśmy krajem ekologicznym. Zielony Ład, jeżeli go dobrze wykorzystamy, będzie dla polskiego rolnictwa dużą szansą

– powiedział Robert Telus w programie “Polska na serio”.

Zielony Ład – rozdrobniona struktura polskiego rolnictwa nam pomoże?

Zdaniem posła PiS, Zielony Ład można dobrze wykorzystać przy rozdrobnionej strukturze naszego rolnictwa. Robert Telus jest nastawiony pozytywnie do unijnej strategii Zielonego Ładu ze względu na rosnący trend w całej Unii Europejskiej na żywność wysokiej jakości. Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa Zielony Ład pomoże rolnikom w bezpośrednim dotarciu do konsumentów, bez pomocy pośredników.

Jeżeli ograniczenie stosowania środków ochrony roślin będzie procentowe w każdym kraju, to my rzeczywiście na tym możemy przegrać, ale jeżeli np. będzie to wyglądało w ten sposób, że średnie zużycie środków ochrony roślin na hektar to maksymalnie dwa kilogramy, to my jesteśmy w swoim świecie i to nam pasuje. Wszystko zależy, jak to będzie rozegrane

– stwierdził Robert Telus.

Czytaj także: Produkcja mleka w Polsce u progu 2021 roku

swiatrolnika.info 2023