O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

01-12-2021

Autor: Świat Rolnika

,,Wolna przedsiębiorczość”, czyli wolnościowy podręcznik dla uczniów

Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio BIZNES jest dr Mateusz Machaj, ekspert Instytutu Misesa, autor podręcznika „Wolna przedsiębiorczość”.

Jak informuje organizacja, wydany podręcznik przedstawia spójną wizję funkcjonowania gospodarki rynkowej. Nicią łączącą wszystkie wątki podręcznika jest podstawowa (przystosowana do stopnia nauczania) wiedza o teorii ekonomii. Uczniowie dzięki podręcznikowi poznają rolę przedsiębiorców, konsumentów czy pracowników w procesach rynkowych. Podręcznik nie jest jedynie leksykonem, z którego uczniowie nauczą się kilkuset nowych słów.

Wolna przedsiębiorczość trafi do szkół

Edukacja to inwestycja przynosząca w długiej perspektywie czasowej ogromne korzyści. Dlatego też podręcznik Instytut Misesa wydał podręcznik ,,Wolna przedsiębiorczość”, który został dopuszczony do użytku w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości w liceach ogólnokształcących oraz technikach.

,,Podręcznik powstał między innymi dlatego, że w zasadzie sporo osób było nieusatysfakcjonowanych podręcznikami obecnie istniejącymi na rynku, głównie ze względu na sposób komunikacji i tego co te podręczniki miały przedstawiać. Nasz podręcznik został napisany z myślą o tym, żeby lepiej komunikować pewne ekonomiczne sprawy uczniom, a także nauczycielom, którzy – nie oszukujmy się – bardzo często się na tych podręcznikach dokształcają w trakcie przygotowań do przedmiotów" – tłumaczy Mateusz Machaj.

Konstruktywna krytyka

Jak tłumaczy ekspert, podręcznik ,,Wolna przedsiębiorczość” powstawał organicznie, z uwzględnieniem głosu czytelników.

,,Podręcznik powstawał systematycznie wraz ze wsłuchiwaniem się w to, co mają do powiedzenia odbiorcy na temat tego podręcznika. Każdy rozdział, który ja napisałem, najpierw był umieszczony w internecie publicznie do recenzji. Każdy mógł swoje krytyczne komentarze przedstawiać zarówno pod tym rozdziałem, który był publiczny, gdzieś tam w sekcji komentarzy, a także po prostu pisać na nas maile i dawać informacje co należałoby zmienić. Niektórzy zaoferowali nam konstruktywną krytykę, która spowodowała, że na jej miejsce powstało coś zdecydowanie lepszego" – opisuje ekspert.

,,Dzięki temu, że podręcznik był robiony na zasadzie mecenatu, to jest w zasadzie za darmo. Każdy może z niego skorzystać i to był też dla nas istotny cel. Każdy sobie może ściągnąć podręcznik bez żadnych opłat i z niego korzystać. Sama wersja PDF je do ściągnięcia i niczym się praktycznie nie różni od wersji papierowej, którą też można zakupić i ona jest sprzedawana po kosztach druku, czyli w cenie około 10 zł"– dodaje.

Oglądaj też: Marek Tatała: System podatkowy w Polsce jest zbyt skomplikowany

swiatrolnika.info 2023