movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

05-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ujemne odsetki – będziemy płacić za pieniądze na koncie bankowym?

Czy banki w Polsce wprowadzą tak zwane ujemne odsetki i będą pobierać opłaty za to, że klienci trzymają pieniądze na rachunkach? A może to tylko pewnego rodzaju ”straszydło”, którego celem jest zwrócenie uwagi rządu? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio BIZNES jest Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o finansach.

Ujemne odsetki – co to takiego i czy jest się czego bać?

Jak informuje Łukasz Warzecha, klienci banków są coraz bardziej zaniepokojeni, ponieważ w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje, że banki chcą wprowadzić ujemne odsetki, czyli de facto opłaty za to, że bank dostaje nasze pieniądze i nimi obraca. Chociaż brzmi to całkowicie absurdalnie, polska rzeczywistość już wiele razy pokazała, że nie takie absurdy się w naszym kraju działy.

To jest nie tyle ”możliwe”, co na zachodzie się po prostu już dzieje. We Włoszech, w Niemczech i we Francji już część banków wprowadziła ujemne odsetki, choć jeszcze nie dla wszystkich klientów. W Polsce chyba też są dwa lub trzy banki, które mają nie tyle ujemne oprocentowanie, ile pobierają opłaty za to, że duże firmy trzymają tam pieniądze. To de facto oznacza ujemne oprocentowanie, więc jest to rzeczywiście scenariusz poważnie rozważany, ale wydaje mi się, że nie będzie to dotyczyło nigdy klientów detalicznych i nieposiadających milionów na rachunku.

– mówi Maciej Samcik.

Ukradł ciągnik i… pijany zaczął uprawiać nim swoje pole

Ujemne odsetki – element gry między bankami i rządem?

Jak dodaje Maciej Samcik, ujemne odsetki są raczej mało prawdopodobne. Jego zdaniem banki próbują w ten sposób zwrócić uwagę rządu, że potrzebują pomocy. Ponadto ten pomysł niesie za sobą również konflikt prawny. W polskim prawie bowiem można znaleźć różne interpretacje na temat tego, czy w ogóle takie rozwiązanie można w życie wprowadzić.

Z punktu widzenia banku obciążenie klientów detalicznych opłatami za depozyty po prostu nie ma większego sensu. Dlatego wydaje mi się, że ujemne odsetki to pozostanie taka opcja, że banki tym bardzo straszą, ponieważ prowadzą pewnego rodzaju grę, która ma doprowadzić do tego, żeby im trochę rząd złagodził podatek bankowy i różne obciążenie regulacyjne. Bankowcy od kilkunastu tygodni z lubością straszną tym ujemnym oprocentowaniem po to, żeby zwrócić uwagę na to, że są w trudnej sytuacji i rząd powinien pomóc ci trochę ulżyć.

– przewiduje Samcik.

swiatrolnika.info 2023