O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

29-04-2020

Autor: Świat Rolnika

Susza hydrologiczna. Dr Grzegorz Chocian: Poziom wody od lat nieustannie się obniża

Susza hydrologiczna jest poważnym problemem. Choć coraz więcej mówi się o niej w mediach, społeczeństwo w dalszym ciągu mało wie o tym zjawisku. Z tego powodu dzisiejszym gościem Łukasza Warzechy w programie "Polska na serio BIZNES" jest dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Ecoprobono.

Susza hydrologiczna – coraz mniejsza suma opadów

Choć w mediach coraz częściej słyszymy o suszy, nie jest ona nowym zjawiskiem w polskim klimacie. Tak naprawdę stanowi ona problem od wielu lat. Susza hydrologiczna oznacza, że suma opadów jest mniejsza niż odpływ i parowanie. W takim wypadku w ogólnym bilansie mamy tej wody coraz mniej, a poziom wód gruntowych się coraz bardziej obniża.

Poziom wody nieustannie się obniża i jest to niestety proces trwający już od wielu lat. Tak naprawdę problem sięga nawet lat dziewięćdziesiątych. Choć na przykład zdarzały się lata, jak rok 2002, gdy opady były bardzo duże. Choć od tego czasu były podejmowane działania różnego rodzaju, ich proces administracyjny z różnych powodów się wydłużał. Czasem dochodzi również do pewnych zaniedbań. W 1997 roku we Wrocławiu doszło do powodzi tysiąclecia. Wówczas mówiono o potrzebnie budowy zbiorników zaporowych. Tymczasem dopiero niedawno oddano do użytku zbiornik w Malczycach. Czasem jest to wynik zaniedbań, jednak w niektórych przypadkach projekty są blokowane, choć mogłyby służyć retencji wody

– tłumaczył dr Grzegorz Chocian.

Susza hydrologiczna – coraz słabsze opady

Powodów, przez które w Polsce borykamy się z suszą, jest kilka. O nich również podczas rolniczego programu w Świecie Rolnika. opowiedział prezes Fundacji Ecoprobono.

Opady, suma opadów w Polsce nie jest duża. Polska ma małe zasoby wody opadowej. Z powodu ocieplania się klimatu zimy są coraz mniej śnieżne. Tzn. że zanika nam naturalny zbiornik wodny w postaci śniegu. Z tego powodu dopływ wody z wyżyn oraz gór w sezonie wiosennym jest mniejszy. Ponadto w Polsce mamy małą ilość wody retencjonowanej w zlewniach. Wynika to między innymi z nieprawidłowo prowadzonej przez lata melioracji. Powinna ona poprawiać stan wody w gruncie – czyli w niektórych miejscach osuszanie, a w innych miejscach odpiętrzanie wody. Zbyt wiele prac poświęcono na odpływ wody ze zlewni, a za mało na podpiętrzanie

– wyjaśniał przyczyny suszy hydrologicznej dr Chocian.

Susza hydrologiczna – coraz częstszy temat rozmów

W tym roku coraz większa liczba Polaków mogła zaobserwować problemy związane z suszą. Być może przełoży się to na lepszą świadomość społeczną dotyczącą tej problematyki. Niektóre problemy związane z gospodarką wodną istnieją jeszcze od czasów PRL-u. Wówczas prowadzono liczne projekty melioracyjne związane z osuszaniem gleby. Należy jednak pamiętać, że w tamtych czasach opady były znacznie większe, więc tego typu prace miały swoje uzasadnienie. Susza hydrologiczna jest wyzwaniem, któremu Polska będzie musiała sprostać. O tym, jak rozległy jest to problem, opowiedział więcej dr Chocian w programie "Polska na serio BIZNES" na antenie Świata Rolnika.

Czytaj także: Gastronomia jest zdezorientowana. Łukasz Mrowiński o ważnej gałęzi biznesu

Świat Rolnika/MP/Fot. A. Radzik

swiatrolnika.info 2023