O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

15-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Strategia COVIDowa rządu nie jest skuteczna? Prawnik Ordo Iuris ocenia

Czy strategia COVIDowa rządu PiS jest skuteczna? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio BIZNES jest Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Organizacja ta przygotowała raport, który wskazuje, że część obostrzeń mogła naruszyć prawa i wolności obywatelskie. To stwierdzenie potwierdza również wielu innych ekspertów, którzy wskazują, że wprowadzane przez PiS przepisy są bezprawne i mogą doprowadzić do segregacji sanitarnej. Jak z prawnego punktu widzenia wygląda kwestia różnicowania obywateli i legalnych zachęt do szczepień?

Strategia COVIDowa rządu

Ordo Iuris przygotowało raport, którego tematem była strategia COVIDowa rządu PiS w walce z pandemią. Organizacja wskazuje, że wiele restrykcji zostało wprowadzonych z naruszeniem polskiej Konstytucji. Nie można bowiem ograniczyć podstawowych praw i wolności człowieka za pomocą rozporządzenia.

,,System praw człowieka wychodzi z założenia, że nasze podstawowe prawa i wolności wynikają z samego faktu bycia człowiekiem, a nie są nam dane przez rządzących i nie są nam dane przez władze. My z samego startu, z samego statusu człowieka możemy wywozić posiadanie podstawowych praw i wolności, a jedyną rolą państwa jest ich gwarantowanie. Jeżeli państwo chce je w jakimkolwiek stopniu ograniczyć, to musi zrobić to zgodnie z przepisami konstytucyjnymi i podlega to bardzo ścisłym regulacjom. Jeżeli się próbuje nazywać przywilejami, możliwość korzystania z naturalnych praw i wolności, to jest to oczywiste naruszenie zasad konstytucyjnych i obejście całej logiki konstytucyjnej, która właśnie wiąże z ludzką godnością dostęp do tych wszystkich praw i wolności, a na państwo nakłada obowiązek gwarantować możliwość egzekwowania tych praw i wolności" – mówi Jerzy Kwaśniewski.

Benefity zamiast przymusu

W przestrzeni publicznej pojawiają się pomysły przymusowych szczepień i tak zwanej segregacji sanitarnej, z uwzględnieniem podziału na osoby zaszczepione i niezaszczepione. Jednocześnie niektórzy politycy proponują benefity finansowe, które miałyby zachęcić, a nie zmusić, Polaków do szczepień.

,,Państwo mam bardzo szeroką możliwość prowadzenia różnego rodzaju akcji społecznych i może za to dawać benefity, które będą się wiązały z włączeniem się w jakiegoś rodzaju politykę społeczną, prowadzoną przez rząd. Rząd przy tym oczywiście ponosi odpowiedzialność polityczną, ale wyłącznie polityczną, za prowadzenie tego typu inicjatywy. W związku z tym wyobrażam sobie sytuację, w której rzeczywiście osoby zaszczepione korzystają z jakiegoś benefitu, ale nie z dostępu do podstawowych praw i wolności, a na przykład dostają 300 zł czy 500 zł, laurkę podpisaną przez Prezesa Rady Ministrów lub Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jakieś odznaczenie dla szczepionych. Natomiast to są wszystko rzeczy ponad zakres podstawowych praw i wolności i to, czy jest to zasadne, będą oceniali wyborcy, bo rząd ma możliwość dokonywania również niezasadnych decyzji" – dodaje Jerzy Kwaśniewski.

Oglądaj też: Rząd łamie prawo, a obostrzenia są nielegalne? Analityk prawny wyjaśnia

swiatrolnika.info 2023