O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

15-04-2021

Autor: Świat Rolnika

Stanisław Michalkiewicz o marcu 1968: z Polski wyjeżdżał ten, kto chciał

Stanisław Michalkiewicz to człowiek, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Prawnik, pisarz, wykładowca akademicki, eseista i publicysta. Stanisław Michalkiewicz to również człowiek, który od wielu lat tłumaczy Polakom pozornie tylko skomplikowane zasady działania polityki.

Stanisław Michalkiewicz – przyczyny marca 1968 r.

Stanisław Michalkiewicz w programie "Polska na serio. Historia", rozmawiając z Oliverem Pochwatem opisał kulisy marca 1968 r. w Polsce. Jak przypomniał Stanisław Michalkiewicz w 1967 r., doszło do wojny pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi. Wojna sześciodniowa pokazała słabość Egiptu, Syrii, Jordanii wspieranych przez ZSRR. Wojna sześciodniowa była jednak konsekwencją "Prowokacji Sueskiej" z 1956 r.

W połowie lat 50.  Związek Sowiecki, w globalnej rozgrywce z Amerykanami postawił na kraje arabskie. Wspierał m.in prezydenta Egiptu Gamala Abdela Nasera i innych arabskich przywódców. Zaowocowało to swoistą falą socjalizmu arabskiego. W 1956 roku podział ten bardzo wyraźnie się zaznaczył w czasie tzw. prowokacji sueskiej.

Rozgromienie koalicji antyizraelskiej przez wspierane przez USA wojska Izraela doprowadziło do furii w komunistycznych państwach.

Stanisław Michalkiewicz: nikt w marcu 1968 roku nie wyganiał Żydów z Polski!

Jednym z mitów dotyczących wydarzeń marca 1968 r. jest teoria jakoby Polacy-antysemici wyrzucali Żydów z Polski. W kampanii pomówień pod adresem naszego kraju bardzo często wykorzystuje się również metaforę dotyczącą Dworca Gdańskiego. Z miejsca tego w czasie II wojny światowej Niemcy wysyłali Żydów do Majdanka, a 1968 r. Polacy wyganiali Żydów z Polski.

Nikt Żydów nie wypędzał. Gdyby Żydzi byli wypędzani to skąd by się wziął Jerzy Urban jako rzecznik rządu w stanie wojennym? Skąd by się wziął Jakub Berman, który jeszcze w latach 80. dostał order od Jaruzelskiego ? Skąd by się wziął profesor Geremek? Skąd by się wziął Adam Michnik i inni tacy Żydzi drobniejszego płazu?

–  zauważył redaktor Stanisław Michalkiewicz w rozmowie z Oliverem Pochwatem

Wyjeżdżał ten, kto chciał!

–  dodał Stanisław Michalkiewicz.

Oglądaj także: Ograniczanie praw obywatelskich w czasach pandemii. Komentują mec. Dulęba i red. Warzecha Stanisław

Michalkiewicz – marzec 1968 r. element "pedagogiki wstydu"

To nie było żadne wypędzenie i przymusowe wysiedlenie. Jak Żydzi wyjeżdżali z Polski na Zachód, to tam się nie wypadło chwalić, że byli nierozerwalnym ogniwem komunistycznego aparatu terroru. Za coś takiego nikt by ich po głowie nie głaskał. Dlatego Żydzi na Zachodzie przedstawiali się jako "ofiary polskiego antysemityzmu". Im bardziej umoczonym był taki zbrodniarz, tym głośniej na ten temat krzyczał. Ofiary "polskiego antysemityzmu" budziły współczucie na Zachodzie

– mówił Stanisław Michalkiewicz w programie Polska na serio. Historia

Czytaj także: Spis powszechny obowiązkowy dla wszystkich. Warzecha: nie widzę, by GUS miał zanonimizować nasze dane

swiatrolnika.info 2023