O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

23-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Sławomir Dudek: Zmiana konstytucji nie jest potrzebna

Czy potrzebna jest zmiana konstytucji do modernizacji armii? Gościem Łukasza Warzechy w “Polska na serio: BIZNES” jest Sławomir Dudek.

Doktor Sławomir Dudek to Główny Ekonomista i Wiceprezes Zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju. W 2020 r. powołany w skład Rady Gospodarczej – Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP. Od 2020 r. członek władz Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Współpracuje z Instytutem Odpowiedzialnych Finansów. W latach 2020-2021 Główny Ekonomista Pracodawców RP.

Zmiana konstytucji w planach rządu?

Zmiana konstytucji w zakresie wyjęcia wydatków na obronność spod konstytucyjnego progu ostrożnościowego stosunku długu publicznego do PKB, to jeden z nowych pomysłów rządu w ramach działań związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Wydatki na wojsko zostaną zwiększone w przyszłym roku do 3 proc. PKB. Zdaniem Sławomira Dudka, Głównego Ekonomisty Forum Obywatelskiego Rozwoju jest to zła propozycja, ponieważ bezpieczeństwo militarne jest bardzo ważne w koncepcji bezpieczeństwa państwa, ale bezpieczeństwo ekonomiczne, czy też finansowe jest równie ważne.

„Chciałbym podkreślić, że kolejni prezydenci przygotowują dokument, który się nazywa „Strategia Bezpieczeństwa Narodowego”. Dokument ten jest przygotowywany we współpracy z rządem i oprócz bezpieczeństwa militarnego, opisuje on również bezpieczeństwo ekonomiczne, bezpieczeństwo finansów publicznych oraz stabilność finansów publicznych” – mówi ekonomista.

„To Putinowi zależy na tym, żeby zdestabilizować gospodarki krajów zachodu, czy też krajów demokratycznych, które w sensie ekonomicznym są zaangażowane w ten konflikt. Warto też zauważyć, że sankcje ekonomiczne, mogą być bronią przeciwko Rosji ze strony zachodu” – dodaje.

Zmiana konstytucji może być tragedią dla finansów publicznych

Zdaniem Sławomira Dudka zmiana konstytucji nie jest pierwszym „otworzeniem furtki” do omijania reguł wydatkowych. Już wcześniej tworzone były fundusze przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowopowstały Fundusz Zbrojeniowy też ma mieć taką formę, co za tym idzie, wydatki na armię będą poza kontrolą parlamentu.

„W takiej sytuacji nie będzie obowiązywać sposób dzielenia, nie będzie dyscypliny finansów publicznych, one być może gdzieś trafią do jednostek budżetowych, ale sam fundusz będzie poza tym. Rząd już otwiera takie „furtki”, a grzebanie w konstytucji i limicie długu, który daje nam wiarygodność, to jest wywrócenie całego płotu, nie tylko furtki” – mówi ekonomista.

„Ta sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ pod definicję wydatków militarnych mogą być podciągnięte np. sławne grające ławeczki ministra Błaszczaka, maszty, czy inne rzeczy kompletnie niezwiązane z militariami. Po drugie wyjęcie wydatków na obronność spod kontroli i dalsze zadłużanie może spowodować kompletną destabilizację gospodarki i wszyscy za to zapłacimy. Będzie jeszcze wyższa inflacja, wysokim kursem, na samym końcu tej drogi nie będzie bezpieczeństwa militarnego, bo nie będzie z czego tego opłacić” – dodaje.

Czytaj również: Jan Krzysztof Ardanowski: Rosja dokonuje rzezi Ukrainy

swiatrolnika.info 2023