movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

13-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rzecznik Praw Obywatelskich – zbędny czy niezwykle potrzebny? Wyjaśnia Robert Gwiazdowski

Czy Rzecznik Praw Obywatelskich jest w Polsce potrzebny? Czy taka funkcja powinna być apolityczna? Jak powinien działać RPO i czym się zajmować? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na serio BIZNES jest prof. dr. hab. Robert Gwiazdowski, prawnik i kandydat Konfederacji i PSL na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich niestety jest potrzebny

Łukasz Warzecha przypomniał swojemu rozmówcy zarzuty, że według zaproponowanego przez Gwiazdowskiego projektu konstytucji, Rzecznik Praw Obywatelskich byłby w Polsce funkcją zbędną. Czy jednoczesne postulowanie likwidacji tego stanowiska i kandydowanie na RPO nie jest hipokryzją?

Ja nie mówiłem, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest niepotrzebny tylko mówiłem, że byłby niepotrzebny, gdybyśmy mieli taki system polityczno-prawny jaki zaproponowałem w projekcie Konstytucji. RPO jest potrzebny wówczas, gdy inne środki ochrony praw obywatelskich zawodzą, a co jest podstawowym środkiem ochrony praw obywatelskich? Sądy. Tylko, że sądy u nas nie działają. (…) W momencie gdy sądy nie działają, to RPO jest potrzebny.

– zauważa Robert Gwiazdowski.

Jak dodaje Gwiazdowski, Rzecznik Praw Obywatelskich powinien się zajmować prawami Polaków nawet w dziedzinie postępowań administracyjnych. To właśnie w tym przypadku zdaniem Gwiazdowskiego najczęściej dochodzi do naruszeń praw obywatelskich.

Lockdown do 31 stycznia – jakie będą skutki? Komentuje Mikołaj Pisarski (Instytut Misesa)

Rzecznik Praw Obywatelskich powinien być apolityczny

Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich powinien na sytuacje łamania praw obywatelskich patrzeć zarówno w sposób jednostkowy jak i całościowy. Takie postępowanie może bowiem uchronić innych obywateli przed podobnym złamaniem ich praw w przyszłości.

Pomysł był taki: patrzymy na konkretną sprawę, konkretnego obywatela, który przyszedł do RPO ze skargą i oczywiście zajmujemy się konkretnie nim, ale jednocześnie sprawdzamy czy ta sprawa nie dotyczy czasami również i innych obywateli. Sprawdzamy jak wielu ich jest i na tej sprawie konkretnej osoby staramy się pokazać co nie działa, albo jeżeli rzeczywiście uznajemy, że prawo tej osoby zostało naruszone - pokazujemy dlaczego zostało naruszone, w jaki sposób zostały poruszone i co można zrobić na przyszłość żeby do takich naruszeń praw innych ludzi nie dochodziło.

– opisuje Gwiazdowski.

Jak przyznał Robert Gwiazdowski, dotychczasowy Rzecznik Praw Obywatelskich dobrze sprawował swoją funkcję, jednak dał się wmanewrować w awanturę polityczną.

Ja bym trzymał się z dala od polityki dlatego, że Rzecznik ma być rzecznikiem praw wszystkich obywateli. (…) Uważam, że jednym z głównych zagrożeń dla praw obywatelskich jest wojna z państwem. Czy to jest wojna z jakimś wirusem, czy jest to wojna między wyborcami dwóch skłóconych ugrupowań politycznych. RPO zamiast wchodzić w tego typu wojny, powinien starać się nie stawać po żadnej stronie konfliktu politycznego, bo konflikt polityczny narusza prawa obywatelskie.

– dodaje Gwiazdowski.

Przedsiębiorcy omijają obostrzenia. Sadowski: czas wprowadzić stan wyższej przedsiębiorczości

swiatrolnika.info 2023