O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-03-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Rynek zbóż – poważne utrudnienia w funkcjonowaniu rynku

rynek zbóż

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych skrupulatnie poddaje analizie teraźniejszą sytuację w jakiej znajduje się rynek zbóż. Sektor zbożowy codziennie musi toczyć walkę z przeszkodami wynikającymi z utrudnień w funkcjonowaniu rynku spowodowanych pandemią koronawirusa.

Rynek zbóż – PZPRZ wystosowało list do ministra Ardanowskiego

PZPRZ listownie apeluje do Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o pomoc i wsparcie dla rynku zbóż:

Jednym z bezpośrednich skutków epidemii dla rolników – producentów rynku zbóż, jest pełne lub czasowe zamykanie punktów skupu, w obawie przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa. Rolnicy w wielu rejonach kraju nie mają możliwości sprzedaży swojego ziarna. Sytuacja ta powoduje ograniczenia w pozyskiwaniu środków finansowych na bieżącą działalność gospodarstwa. Niestety okoliczności tych nie poprawiają opóźnienia w realizacji wypłat przyznanych rolnikom płatności bezpośrednich, mimo posiadanych decyzji, oraz brak realizacji płatności suszowych i dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego.

– czytamy w komunikacie dotyczącym sytuacji na rynku zbóż.

Epidemia koronawirusa działa paraliżująco również na logistykę na rynku nawozów i środków ochrony roślin. Rolnicy mają duży problem z dostępnością tych towarów, głównie właśnie z powodu kulejącego transportu. Zamówienia, jeśli są realizowane, to nawet z 2-3 tygodniowym opóźnieniem, co w obliczu zalecanych terminów stosowania jest ogromnym problemem w normalnym funkcjonowaniu gospodarstw i rynku zbóż. Ograniczenia w podaży tych produktów skutkują również wzrostem ich cen, czego rolnicy – w sytuacji gdy uzyskiwane ceny zbóż od dawna nie pokrywają kosztów produkcji – nie są w stanie zaakceptować.

– piszą dalej eksperci rynku zbóż.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych postuluje również o skrócenie okresu zwrotu VAT przez Urzędy Skarbowe i rynek zboz listczasowej rezygnacji z rozliczeń w systemie split payment w stosunku do rolników będących płatnikami podatku VAT. W obliczu problemów, jakie przysparza gospodarzom epidemia koronawirusa w naszym kraju, należne rolnikom środki finansowe z pewnością nieco złagodziłyby ich problemy wynikające ze zmaganiem się aktualną rzeczywistością na rynku zbóż, w jakiej przyszło nam funkcjonować.

– czytamy dalej w komunikacie na temat rynku zbóż.

Czytaj także: Kukurydza – co wiadomo u progu sezonu wiosennego?

Rynek zbóż – główni odbiorcy

Eksport zbóż aż w 65% trafia na rynek Unii Europejskiej. W ubiegłym roku Polska sprzedała za granicę zboże o wartości 3,7 mld EUR, co stanowiło 12% udziału tej kategorii w ogóle eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski, czyniąc rynek zbóż i ich przetworów oraz ziarno drugą najważniejszą grupą w strukturze towarowej eksportu rodzimych produktów rolno-spożywczych. Na rynek Niemiecki trafia aż 55% krajowego eksportu. Drugim największym odbiorcą polskiego rynku zbóż jest Arabia Saudyjska, która odpowiada za 15% skupu krajowego ziarna. Do Kenii trafia 5% naszej sprzedaży, po 2% natomiast do Egiptu, Niderlandów, RPA, na Kubę i do Wielkiej Brytanii. 4% krajowego eksportu zagospodarowują inne niż Niemcy kraje Unii Europejskiej.

kowr.gov.pl/pzprz.pl/jac/fot.pexel

 

swiatrolnika.info 2023