O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

10-04-2020

Autor: Świat Rolnika

Przedsiębiorcy w dobie koronawirusa. Abramowicz: MŚP mogą zostać wycięte

Przedsiębiorcy to kolejna grupa zmagająca się z pandemią koronawirusa. Duże firmy jakoś sobie poradzą, ale co z tymi, którzy naprawdę utrzymują gigantyczny budżet państwa? Gościem Łukasza Warzechy w najnowszym odcinku programu "Polska na serio BIZNES" był Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

Przedsiębiorcy a koronawirus

W najnowszym odcinku programu "Polska na serio BIZNES" rozmówcy skoncentrowali się przede wszystkim na działaniach władzy dotyczących  rozwiązań dla przedsiębiorców w dobie koronawirusa oraz poszczególnych przepisach "tarczy antykryzysowej".

Badania pokazują, że polscy przedsiębiorcy w 50 proc. nie mają żadnej poduszki finansowej. Po prostu ludzie wybierali taki styl życia – i ja bardzo szanuję takie decyzje – że zamiast na etacie, ktoś chciał pracować na własny rachunek, zakładał firmę (...) Ta firma żyła tak do momentu kryzysu. W tym momencie, kiedy zablokowano działalność takiej firmy, przychodu nie ma, a koszty stałe cały czas są i nie wiadomo skąd brać pieniądze. Jest ta tarcza antykryzysowa, ale jeżeli ktoś tych pieniędzy nie ma, a tarcza też nie daje możliwościowi podniesienia wszystkich kosztów, to jest w bardzo ciemnym tunelu. Ludzie maja teraz upust swojej frustracji, głownie w mediach społecznościowych, i wcale im się nie dziwię

– mówił rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

Czytaj także: Polscy rolnicy zagrożeni. Wójcik: musimy utrzymać rynki zagraniczne

Przedsiębiorcy a koronawirus – rozwiązania dla MŚP

Gość programu odpowiedział także na pytanie, czy zamknięcie chociażby siłowni czy salonów piękności były działaniami niezbędnymi, czy też można było to zrobić inaczej?

Ja nie jestem epidemiologiem, ale wiem jedno, że jeżeli politycy nie określą terminu zakończenia blokady, to ani tarcza antykryzysowa, ani żadne inne działania nie pomogą utrzymać małych i średnich przedsiębiorców. Duże i średnie korporacje pewnie sobie poradzą, bo rzeczywiście tam są te poduszki finansowe, ten kapitał zapasowy jest prawie zawsze odkładany, ale MŚP mogą zostać wycięte i to w bardzo dużym zakresie

– komentował na antenie "Świata Rolnika" Adam Abramowicz.

Świat Rolnika/MS/Fot. Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023