movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

26-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Polski Ład – wydmuszka marketingowa Prawa i Sprawiedliwości

Jak Polski Ład wpłynie na system podatkowy w Polsce? Czy faktycznie zaproponowane rozwiązania poprawią sytuację? A może program jest tak naprawdę wydmuszką marketingową PiS? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio BIZNES jest Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Polski Ład – wydmuszka marketingowa PiS

Forum Obywatelskiego Rozwoju bardzo negatywnie oceniło Polski Ład, nazywając go wydmuszką marketingową Prawa i Sprawiedliwości. Największe emocje budzi reforma systemu podatkowego. Zwolennicy reformy argumentują, że polski system podatkowy jest degresywny i trzeba to zmienić. Tymczasem prawda może być zupełnie inna.

Chciałbym podkreślić, że Polski Ład to na pewno nie jest program. To tak naprawdę jest taki folder wyborczy i tam na 140 stron jest 80-90 stron to są różne wykresy przyszłości. Co do samej reformy podatkowej to system podatkowy w Polsce jest bardzo złożony. Mamy tak wiele form opodatkowania i decyzji stojących przed podatnikiem, że nie można tak wrzucić wszystkich tych form opodatkowania do jednego worka i badać czy wraz ze wzrostem dochodu relatywne opodatkowanie w procentach jest liniowe, degresywne czy progresywne.

– tłumaczy Sławomir Dudek.

Polski Ład – Nowy Ład czy Nowy Wał? Ocena programu PiS

Polski Ład nie poprawi systemu podatkowego?

Jak dodaje ekonomista, Polski Ład dotknął dwóch aspektów, czyli umowy o pracę i jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest dosyć popularna w Polsce.

Rzeczywiście tutaj przodujemy wśród krajów OECD. Jeżeli chodzi o umowę o pracę czy też aktywność zawodową, świadczoną na podstawie umowy o pracę, to tutaj system podatkowy jest progresywny, bo trudno mówić o degresywności. Można tylko zwiększać tę progresywność. (...) Nie można wkładać do jednego worka składek emerytalnych z podatkami, ale jak spojrzymy na podatki no to mamy progresję. Mamy stawkę 32%, składka NFZ tak naprawdę też jest progresywna, bo jest wkomponowana w system podatkowy i jest naliczana od podstawy, od której odejmuje się składki emerytalne. To jest kolejna komplikacja systemu i ona też relatywnie do wynagrodzenia brutto rośnie. Jakby spojrzeć od strony pracownika to właśnie system nawet łącznie jest progresywny i pytanie, czy dalej na tym etapie rozwoju chcemy zwiększać tę progresywność.

– ocenia Polski Ład ekonomista.

swiatrolnika.info 2023