movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

19-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Polski Ład – Nowy Ład czy Nowy Wał? Ocena programu PiS

Czy ogłoszony przez PiS Polski Ład to realnie dobry program? Czy ogłoszone zmiany w systemie podatkowym polepszą czy pogorszą sytuację polskich przedsiębiorców? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio Biznes jest Sebastian Stodolak, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute, publicysta Dziennika Gazety Prawnej.

Polski Ład czy Nowy Wał?

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kilka dni temu nowy program o nazwie Polski Ład. Na konferencji przedstawiono różnego rodzaju propozycje, które de facto zmieniają polski system podatkowy i sytuację polskich przedsiębiorców. Jak przekonuje Sebastian Stodolak, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute, program PiS nie jest w 100% zły i zawiera elementy korzystne.

Łatwo byłoby krytykować Polski Ład z marszu, z tego liberalnego rozpędu, za to, że nie jest realizacją tych wszystkich zasad wolnorynkowych. Z drugiej strony pewnie niczego by to nie wniosło w dyskusję i na pewno nie trafiłoby do tych osób, które Nowy Ład sformułowały. Całkowita krytyka raczej wystraszy, niż zachęci do rozmowy. (…) Dwa główne punkty, czyli zwiększenie kwoty wolnej od podatku i podniesienie drugiego progu podatkowego to są znaczne daleko idące kroki, których nie podjęła się żadna wcześniejsza ekipa i myślę, że to właśnie zaważyło na ocenie.

– mówi Sebastian Stodolak.

Krajewski (PSL): niech PiS zajmie się naszym projektem rolniczej emerytury

Polski Ład – ogólniki i balony próbne

Jak zauważa Łukasz Warzecha, ogłoszony Polski Ład tak naprawdę nie zawierał żadnych szczegółów. Według publicysty propozycje programowe to przede wszystkim ogólniki i balony próbne, mające na celu sprawdzenie jak zareagują wyborcy PiS. Potwierdza to Sebastian Stodolak.

Nie jest jasne jak będzie ta kwota wolna funkcjonowała w przypadku pracowników etatowych, i czy na przykład składka zdrowotna będzie odliczana czy może będzie naliczana tylko w relacji do tego dochodu już po odjęciu kwoty wolnej od podatku. A może jedno będzie sobie, a drugie będzie sobie i być może wcale nie będzie tak, że te 30 000 zł będzie całkowicie zwolnione z podatków, a wyłącznie z podatku dochodowego. Jeszcze nie znamy szczegółów tego programu.

– dodaje Stodolak.

swiatrolnika.info 2023