POLSKA NA SERIO – POLITYKA
09-12-2020
Polska Press – czy Orlenowi opłaca się przejęcie wydawnictwa?
Czy z czysto biznesowego punktu widzenia Orlenowi opłaca się przejęcie grupy wydawniczej Polska Press? Czy branża, w którą zainwestował Orlen ma w ogóle przyszłość? A może gigant paliwowo-energetyczny „bierze wszystko jak leci”? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na serio BIZNES jest Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny, redaktor naczelny portalu Subiektywnie o finansach.
Polska Press nie opłaca się Orlenowi?
Państwowy gigant paliwowy Orlen przejmuje należące do niemieckiej firmy Verlagsgruppe Passau wydawnictwo Polska Press. Łączna dzienna sprzedaż dzienników regionalnych to ponad 150 tysięcy egzemplarzy. Orlen uzyska dostęp do 17 milionów czytelników. Politycy PiS przekonują, że to element tak zwanej repolonizacji mediów. Z kolei opozycja mówi o upartyjnieniu przez PiS kolejnego segmentu medialnego.
Redaktor Łukasz Warzecha zastanawia się wspólnie z Maciejem Samcikiem nad aspektem czysto biznesowym transakcji. Czy z czysto biznesowego punktu widzenia Orlenowi w ogóle opłaca się przejęcie grupy wydawniczej Polska Press? Dane wskazują, że w ostatnim okresie wydawnictwo przynosiło straty.
Orlen to firma mimo wszystko paliwowa i powiedzmy, że energetyczna. Pytanie po co firmie energetycznej wydawać gazety? Nie jest to biznes komplementarny, nie jest to nic co stoi obok, nie można tego dołożyć do tego co już Orlen w branży medialnej ma. Jest to przedsięwzięcie małe, bo jest taki Orlen zarabia rocznie miliardy złotych, to Polska Press jest biznesmen, który przy obrotach rzędu 400 milionów złotych rocznie generuje jakieś tam 8 czy 9 milionów złotych zysku. Więc kupujemy biznes, który jest w ogóle nie skomunikowany z tym czym się zajmujemy, w dodatku biznes, który nie jest specjalnie jest rentowny, który jest dość schyłkowy. Jaki ma sens wchodzenie w taki biznes przy założeniu, że można te pieniądze zainwestować gdziekolwiek indziej?
– ocenia Maciej Samcik.
Sztab Kryzysowy Rolników: w Senacie odbędzie się debata o stanie rolnictwa
Polska Press bez przyszłości?
Jak zauważa Łukasz Warzecha, pojawiają się głosy, że Orlen idzie drogą takich gigantów jak chociażby Samsung. Przejęcie Polska Press jest porównywane z inwestycjami firm w różne segmenty. Wspomniany Samsung inwestował bowiem zarówno w segment motoryzacyjny, RTV i AGD, a także telefonii komórkowej.
Zdaniem Macieja Samcika nowa strategia Orlenu przypomina działanie koreańskich gigantów. Zwraca on jednak uwagę, że zagraniczne firmy inwestowały z branże przyszłościowe, a Orlen przejmując Polska Press zainwestował w branżę bez przyszłości.
Samsung nie jest dlatego Samsungiem, że po prostu kupował wszystko jak leci tylko dlatego, że kupował rzeczy, które były przyszłościowe. Wchodził w branże produkcji smartfonów i generalnie urządzeń nowej generacji, wtedy kiedy jeszcze miał cień szansy żeby mieć dużą pozycję. (…) Tutaj nie ma jakiejś innowacji, tutaj nie tego budowania czegoś zauważonego wcześniej niż inni, zainwestowania pieniędzy w coś co jest bardziej przyszłościowe niż wszyscy myślą.
– dodaje Samcik.