O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

20-11-2020

Autor: Świat Rolnika

Piątka dla zwierząt to niepotrzebna wojenka w kraju. Komentuje Jacek Zarzecki (PZHiPBM)

Piątka dla zwierząt okazała się nie tylko bublem prawnym, ale również politycznym niewypałem. Ten bubel prawny przysporzył jednak wielu negatywnych konsekwencji, nie tylko dla polityków, ale także, a może przede wszystkim dla rolników, choć przepisy nie weszły w życie. Piątka dla zwierząt doprowadziła m.in. do politycznego trzęsienia ziemi w Prawie i Sprawiedliwości. Piętnastu parlamentarzystów zostało zawieszonych w prawach członka partii PiS, w zamian za co część z nich zagroziła opuszczeniem klubu parlamentarnego i rozbiciem większości parlamentarnej Zjednoczonej Prawicy w Sejmie. Moim gościem w programie “Polska na serio” jest Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Piątka dla zwierząt zostawiła po sobie gigantyczny niesmak

Piątka dla zwierząt, mimo, że teoretycznie została wycofana, co wynika z przekazu Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, pozostawiła po sobie ogromny niesmak. Rolnicy wciąż boją się, że projekt wróci pod obrady ze wszystkimi swoimi szkodliwymi zapisami, jak zakaz hodowli zwierząt na futra, ograniczenie uboju rytualnego, czy ogromne kompetencje dla aktywistów organizacji prozwierzęcych. O tym, czy Piątka dla zwierząt została wycofana jeszcze się przekonamy, bowiem w samym obozie Prawa i Sprawiedliwości politycy nie mogą się zdecydować, czy ustawa jest całkowicie wycofana, czy może jednak będzie dopracowywana.

Po co komu to było? Wielu z nas dziś sobie zadaje to pytanie, ale mało kto potrafi na nie odpowiedzieć, bo udało nam się udowodnić, że w tej ustawie nie było żadnych przesłanek merytorycznych, racjonalnych, logicznych, w szczególności w zakresie uboju religijnego, czy zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Pokazaliśmy, że ten projekt ma same minusy w kwestii gospodarczej. Powinniśmy przede wszystkim kierować się względami gospodarczymi. (...) Skończyło się to jedną wielką zadymą, w której nie ma wygranych, przegraliśmy wszyscy

– powiedział Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Czytaj także: Ardanowski: jeżeli Piątka dla zwierząt wróci do Sejmu, zrobię wszystko, by została wycofana

Piątka dla zwierząt zniszczyła zaufanie rolników do partii rządzącej

Piątka dla zwierząt ma swoich przeciwników w obozie Prawa i Sprawiedliwości – piętnastu posłów zagłosowało przeciwko tej ustawie, za co zostali zawieszeni w partii. Posłowie Solidarnej Polski w całości zagłosowali przeciwko Piątce dla zwierząt, zaś Porozumienie Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Swój sprzeciw pokazali również posłowie Konfederacji i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Piątka dla zwierząt przeszła przez Sejm głosami klubu POKO i Lewicy. Piątka dla zwierząt nie weszła w życie, ale już generuje straty u rolników, którzy zajmują się ubojem religijnym bydła. Wahania na rynku wołowiny, które w konsekwencji doprowadziły do spadku cen. Każda branża rolna boryka się ze skutkami pandemii koronawirusa, wobec czego dodatkowe problemy wywołane niestabilnością prawa nie pomagają producentom w utrzymaniu równowagi.

Oglądaj także: Piątka dla zwierząt. Hecht: Porozumienie prawdopodobnie nie poprze ustawy. Prowadzi Ewa Zajączkowska

Polityków Prawa i Sprawiedliwości czeka bardzo dużo pracy, żeby odzyskać zaufanie rolników. PiS zrobiło bardzo dużo, aby to zaufanie stracić, bo uderzyło w grupę, która bardzo mocno wspierała tę partię, nie tylko dlatego, że PiS miało program dla rolnictwa, ale również dlatego, że ministrem rolnictwa był Jan Krzysztof Ardanowski. Dziś przed parlamentarzystami PiS-u potężne wyzwanie, by odzyskać zaufanie i ci parlamentarzyści będą musieli zasuwać w terenie i tłumaczyć rolnikom powody tej ustawy, ale będzie im bardzo ciężko

– stwierdził Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 

Graf.: Agnieszka Radzik

swiatrolnika.info 2023