POLSKA NA SERIO – POLITYKA
29-06-2022
Paweł Musiałek: Klimatyzm to nie to samo co troska o klimat
Czym jest klimatyzm? O czym rozmawiają Polacy w kontekście Zielonego Ładu? Gościem Łukasza Warzechy w "Polska na Serio BIZNES" jest Paweł Musiałek.
Paweł Musiałek jest od 2015 roku członkiem zarządu Klubu Jagiellońskiego. Od 2017 r. pełni równocześnie funkcję dyrektora think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, gdzie koordynuje projekty badawcze, zarządza zespołem ekspertów CAKJ, a także komentuje w mediach wydarzenia w Polsce i na świecie. Jest absolwentem politologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Raport o Europejskim Zielonym Ładzie
Klub Jagielloński wydał w ostatnim czasie duży raport na temat skutków wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu w Polsce oraz skutków dochodzenia do tzw. neutralności klimatycznej w 2050 roku pt. „Europejski Zielony Ład – stan realizacji, wyzwania, nadzieje”. Raport składa się z dwóch segmentów – pierwszy to analiza sektorów, na które Zielony Ład będzie miał wpływ. Natomiast, druga część raportu jest bardziej publicystyczna. Paweł Musiołek jest redaktorem i autorem trzech tekstów w tym raporcie. Jednym z nich jest „Klimatyzm to nowa świecka religia”.
„Europejski Zielony Ład będzie miał wpływ na wiele sektorów gospodarki i stąd ten raport jest kompleksowy, ale dodatkowo pomyśleliśmy, że nie sposób analizować Zielonego Ładu tylko poprzez poszczególne gałęzie przemysłu. Mam wrażenie w Klubie Jagiellońskim, że byłaby to pewnego rodzaju redukcja. Jest coś ciekawego w tym zjawisku co przekracza analizy eksperckie. Mój tekst to analiza oparta na danych, ale jest to pewnego rodzaju segment refleksji metapolitycznej, ponieważ uważamy, że jest ona nie zwykle ważna i istotna, a niewystarczająco eksploatowana, jeśli chodzi o temat rewolucji jaką szykuje Unia Europejska” – stwierdził Musiałek.
„Rozmowa o Zielonym Ładzie wygląda zupełnie inaczej u przeciętnych Polaków, którzy rozmawiają o ogólnych założeniach i o filozofii, która za tym stoi. Natomiast, mamy totalne odseparowanie tego o czym rozmawiają eksperci, którzy skupiają się na detalach, na szczegółach, regulacjach, które są bardzo techniczne, niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka, ale sprawy metapolityczne zostawiane są na uboczu. My w raporcie postanowiliśmy te dwie rzeczy połączyć. Uważamy. Że tylko takie kompleksowe ujęcie da całość” – dodał.
Czym jest klimatyzm?
Zdaniem Pawła Musiałka, kliamtyzm to określenie na pewien nurt myślenia o klimacie wyraźnie oddzielający się od ogólnej troski o klimat. Zdaniem eksperta te pojęcia są tożsame, ale różniące się.
„Klimatyzm to nurt, który stawia problem ocieplenia klimatu jako najważniejszy problem publiczny do rozwiązania i wymaga by wszystkie inne problemy temu podporządkować. Wiele osób, które przypisałbym do takiego opisu, nie miałby z tym problemu, ponieważ otwarcie podkreślają, że ocieplenie klimatu jest najważniejszym problemem całego świata i należy poświęcić maksymalnie dużo zasobów jak tylko jest możliwe, by ten problem rozwiązać” – uważa przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego.
„Klimatyzm jest to również podejście do debaty publicznej i problemów z klimatem. Ja nie mam problemów z ludźmi, którzy mówią, że dla nich ochrona klimatu to najważniejszy problem na świecie. Problem jest taki, że odmienne zdanie jest nieszanowane i jeśli ktoś uważa, że są ważniejsze problemy od klimatu, a zasoby na świecie są ograniczone. Niektórzy uważają, że koszty są ważne. Odmawiam debaty, która opiera się na szantażu” – dodał.
Czytaj również: Edward Siarka: Musimy wykorzystywać nasze złoto jakim jest węgiel