POLSKA NA SERIO – POLITYKA
18-03-2022
Paweł Lisiak: Rola myśliwego w obecnych czasach jest fundamentalna
Paweł Lisiak w programie Polska na serio – polityka wyjaśnił jakie znaczenie dla ekosystemu i ogółu społeczeństwa mają myśliwi.
Rola myśliwego na przestrzeni wieków nie uległa wielkiej zmianie. Ma on stać na straży ekosystemu i wspierać rolników poprzez prowadzenie w pełni kontrolowanego odstrzału zwierzyny. Wojna na Ukrainie pokazała jeszcze jedną ważną funkcję, którą pełnią łowczy i leśnicy – obrona własnej ojczyzny. Pomimo tego m.in. poprzez wciąż istniejące stereotypy wizerunek myśliwego jest nieprawdziwy. Łowczy krajowy w rozmowie z portalem Światrolnika.info rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Myśliwi łączą świat dzikiej przyrody ze światem człowieka
Wojna na Ukrainie przybiera wiele kształtów. Oprócz walk regularnego wojska istotnym elementem ukraińskiej obrony są także myśliwi i leśniczy. Tłumaczy, dlaczego są oni idealnymi żołnierzami partyzanckimi, ponieważ znają doskonale swoje tereny oraz bardzo dobrze potrafią posługiwać się bronią.
Łowczy krajowy Paweł Lisiak wyjaśnia, dlaczego myśliwi to doskonały przykład wojska partyzanckiego. Objaśnił również jaką rolę na przestrzeni wieków odgrywali i odgrywają myśliwi w Polsce. Łowczy krajowy odniósł się również do postaw różnych środowisk pseudoekologicznych, które, jak się okazuje, przerwały swój myśliwski bojkot.
“Co do naszej roli myśliwych, to myślę, że ona bardzo często jest podważana. Natomiast uważam, iż nasza rola w ekosystemie jest nie do przecenienia. Tak naprawdę łączymy świat dzikiej przyrody z cywilizowanym światem człowieka. My jesteśmy również świetnie wyszkoleni, jeżeli chodzi o posługiwanie się bronią. Jesteśmy, chciałbym to podkreślić, na własny koszt dobrze uzbrojeni. Jak sięgam tylko wstecz, rola myśliwego we wszystkich powstaniach i zrywach narodowych była nie do przecenienia. W zasadzie ona zawsze tam występowała” – podkreślał łowczy krajowy.
“Słyszę tę ciszę medialną, gdzie nagle wody w usta nabrały organizacje, które ostro krytykowały myślistwo. Myślę, że wszyscy zdali sobie sprawę z tego, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Mamy tutaj do czynienia z agresją i w tym momencie wojna na Ukrainie pokazuje, że rola myśliwego jest rolą wiodącą nie tylko w regulacji gospodarki. Organizacje, które nas w jakikolwiek sposób obrażały, zamilkły. My z kolei staramy się nawiązać współpracę z państwem. Chcemy wesprzeć ewentualne przygotowania na ewentualny konflikt” – wyjaśnił dr Lisiak.
Paweł Lisiak: Myśliwy stoi na straży zachowania bioróżnorodności
W dalszej części programu Polska na serio – polityka łowczy krajowy wytłumaczył, czym tak naprawdę zajmuje się myśliwy, ponieważ od dawna w przestrzeni publicznej widnieje zakłamany oraz krzywdzący obraz myśliwego. Jego zdaniem myśliwi m.in. stoją na straży zachowania bioróżnorodności w polskim ekosystemie.
“Czasy się zmieniają, a stereotypy, to jest coś, co pokutuje w naszym społeczeństwie. Aby się przekonać, czym tak naprawdę jest myślistwo, to zapraszam wszystkich na nasze media społecznościowe. Tam można dowiedzieć się, czym jest łowiectwo i zobaczyć jak młode pokolenie dba o zachowanie balansu w gospodarce leśnej” – zachęcał łowczy krajowy.
“Z kolei polowanie jest nie tylko zaspokajaniem własnej pasji, ale przede wszystkim ważnym elementem ochrony przyrody. Rolnik, leśnik i myśliwy – to oni regulują nasze ekosystemy. Myśliwi dbają o bioróżnorodność i mamy wpływ na całą przyrodę. My polujemy z konieczności, ponieważ ludzie, osiedlając się, weszli na tereny zamieszkiwane przez zwierzynę. Myśliwi opiekują się także płodami rolnymi. Zatem współpraca z leśnikami i rolnikami jest niezwykle ważna. Wspólnie chronimy lasy, pola i jednocześnie utrzymujemy zagrożone gatunki zwierząt” – zaznaczył Paweł Lisiak.
Zobacz także: Polscy myśliwi przekażą Ukrainie dary i sprzęt wojskowy