movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

14-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ograniczanie praw obywatelskich pod pretekstem walki z pandemią

Czy ograniczanie praw obywatelskich pod pretekstem walki z pandemią zaszło za daleko? Dlaczego w społeczeństwie nie słychać powszechnego buntu przeciwko takiemu zachowaniu rządu? A może Polacy przyzwyczaili się już do ograniczania ich praw? Czy są jakiekolwiek szanse, że po pokonaniu pandemii koronawirusa rząd PiS lub ich następcy cofną niekorzystne dla Polaków decyzje? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio Biznes jest mecenas Daniel Dulęba, radca prawny.

Ograniczanie praw obywatelskich w czasie pandemii

Jak zauważa redaktor Warzecha, w okresie pandemii rząd PiS zdecydował się na ograniczanie praw obywatelskich na niespotykaną dotąd skalę. To wszystko oczywiście w ramach ”walki z pandemią”. Nic jednak nie wskazuje na to, że rząd cofnie swoje decyzje po pokonaniu koronawirusa.

Mamy do czynienia z niepokojącą tendencją takiego łatwego ograniczania praw obywatelskich. Można mówić bardzo dużo o tym co się zmieniło, natomiast ja chciałem się skupić na tym zagadnieniu, które moim zdaniem było pomijane w opinii publicznej, w dyskusjach polityków i w ogóle było właściwie nieobecne. Chodził mi mianowicie o granice ingerencji w prawa człowieka, o te niepokojące tendencję, która powoduje, że prawa są ograniczone w sposób w zasadzie dowolny, arbitralny i bez jakiejś głębszej refleksji.

– komentuje mecenas Daniel Dulęba.

Koniec promocji mięsa? PSL domaga się stanowczej reakcji! Dlaczego minister Puda nie odpowiada?

Ograniczanie praw obywatelskich już nikogo ”nie rusza”?

Jak dodaje redaktor, ograniczanie praw obywatelskich nie jest w Polsce niestety niczym nowym. Nie powinniśmy jednak ulegać przeświadczeniu, że skoro poprzednie ekipy również ograniczały nasze prawa, to tego rodzaju działanie jest obecnie zupełnie czymś normalnym i nie należy się tym przejmować.

O ograniczeniach i problemach prawnych można mówić przez cały okres III RP, natomiast moim zdaniem w okresie tego roku już doszło do takich ograniczeń, z jakimi jeszcze nie mieliśmy do czynienia. (…) Mamy takie jakieś takie dziwne milczenie i przede wszystkim to mnie martwi, że w tej chwili te ograniczanie praw obywatelskich właśnie dotknęło bardzo szerokie spektrum Polaków. I to jest zastanawiające, że to nie wzbudziło takiego zainteresowania.

– dodaje mecenas.

swiatrolnika.info 2023