O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

05-01-2022

Autor: Świat Rolnika

Nowacki: Polski Ład utrudni funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw

Jak przez Polski Ład zmieni się sytuacja przedsiębiorców w nowym roku? Gościem Łukasza Warzechy w Polska na Serio BIZNES jest Marcin Nowacki z ZPP.

Zdaniem eksperta, nowy program partii rządzącej komplikuje już i tak skomplikowany system podatkowy. Polscy przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się w nowym roku z wieloma wyzwaniami i rosnącymi kosztami. Już teraz słyszy się w przekazach medialnych, że część przedsiębiorców planuje zamknąć swoje firmy, ponieważ koszty przewyższą ich zyski, a dalsza działalność w naszym kraju po prostu przestanie się im opłacać. Czy na pewno w takim kierunku powinna iść Polska, i zamiast zachęt dla ciężko pracujących Polaków, rząd powinien rzucać im kolejne kłody pod nogi?

Polski Ład nie będzie ułatwiać funkcjonowania przedsiębiorcom

Wraz z nowym rokiem w życie wszedł Polski Ład. Eksperci wskazują, że nowy program utrudni działalność przedsiębiorców w Polsce. Jak będzie wyglądała w tej kwestii sytuacja przedsiębiorców, jeśli dodatkowo będą musieli zmagać się z podwyżkami cen energii i innymi rekordowymi kosztami?

,,Pamiętajmy, że system podatkowy w Polsce, nie poprzez stawki, ale właśnie przez złożoność i trudność, jest jednym z najbardziej nieprzyjaznych systemów podatkowych w Unii Europejskiej i bardzo nieprzyjazny w skali świata. I na pewno Polski Ład ten system komplikuje i sprawia, że jest on po prostu trudniejszy. Słyszymy to na co dzień i widzimy to w mediach. Przedsiębiorcy zastanawiają się jak z tymi podatkami sobie radzić, a przedsiębiorcy w sposób szczególny zastanawiają się, w jakiej formie prowadzić działalność i w jaki system podatkowy wyjść. Na pewno Polski Ład nie będzie ułatwiać funkcjonowania przedsiębiorcom.” – wskazuje Marcin Nowacki.

Rosną koszty obsługi księgowej

Już teraz słyszymy, że przez nowy program firmy księgowe zaczęły podnosić stawki. Jak wskazuje redaktor Warzecha, osoby, które nie mają biznesu, mogą sobie nie zdawać sprawy z tego, jak kosztowna jest sama obsługa księgowa firm.

,,To wszystko jest złożone i te koszty zależą od tego, czy prowadzi się działalność jako jednoosobową działalność gospodarczą, czy może jak spółkę, i wtedy ten koszt jest znacząco wyższy. Ponadto zależy od tego, ile faktur firma wystawia w skali miesiąca, ile ma faktur kosztowych, od zatrudnienia, od tego, ile osób zatrudnia. Koszty za obsługę księgową sięgają od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. I te koszty będą rosnąć, a Polski Ład oznacza jeszcze dodatkowe koszty opodatkowania dla firm. To jest istoty czynnik, wpływający na decyzje i zachowania polskich przedsiębiorców” – dodaje ekspert.

Oglądaj też: Unijny system ETS – czym jest i czy da się go zreformować?

swiatrolnika.info 2023