movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

16-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa chadecja w nowym świecie – czy ma szanse istnieć?

Klub Jagielloński mówi o pomyśle zbudowania nowej chadecji, czyli czegoś w rodzaju konserwatywnego centrum. Czy nowa chadecja ma szanse istnieć w obecnych czasach? Czym tak właściwie jest i na czym opiera się pomysł utworzenia w Polsce nowej chadecji? W rozmowie z Łukaszem Warzechą w programie Polska na Serio BIZNES wyjaśni to Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego, redaktor i szef działu ,,Podmiotowy obywatel" na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego.

Nowa chadecja w nowym świecie

Chrześcijańska demokracja to nie pomysł na partię, ale tożsamość środowiska konserwatywnego. Politycy sprowadzają publiczną rolę Kościoła albo do organizacji charytatywnej, albo podporządkowują ołtarz politycznej logice tronu. Klub Jagielloński ma inny pomysł i twierdzi, że rozwiązaniem kryzysu Kościoła w Polsce może być nowa chadecja.

Promujące idee i hasło nowej chadecji, tak naprawdę chcemy wywołać pewien ferment intelektualny, który miałby być inspiracją dla publicystów politycznych i być może ruchów społecznych i obywatelskich, a w jakiejś perspektywie ruchów politycznych. Ferment, który tak naprawdę miałbym zwracać uwagę na pewne podobieństwo sytuacji, w której się znajdujemy z sytuacją, w której tak naprawdę myśli chrześcijańsko-demokratyczna czy tradycja chrześcijańsko-demokratyczna zaczęła się kształtować.

– tłumaczy Piotr Trudnowski.

Szczepan Wójcik ostro: Dość dyktatu pseudoekologów!

Nowa chadecja odpowiedzią na problemy Kościoła?

Zdaniem prezesa Klubu Jagiellońskiego, właściwym rozwiązaniem problemów nie wydają się logika wojny kulturowej i próba stworzenia „dyktatury absolutyzmu” w odpowiedzi na „dyktaturę relatywizmu”. Nie wystarczy także zamknięcie się w obrębie Kościoła i skupienie na Eucharystii, liturgii oraz życiu sakramentalnym. Nowa chadecja ma być odpowiedzią na pytanie o sposób na polityczną obecność katolików we współczesnym świecie.

Kościół Katolicki zaczął sobie zdawać sprawę z tego, że pewne problemy zmiany zaszły tak daleko, że nie można dalej liczyć na to, że pewnych tematów i obszarów nie zagospodarujemy. Wobec tego trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jak brzmi prawidłowa odpowiedź na szereg wyzwań politycznych, społecznych, gospodarczych, wobec warunków, w których się znaleźliśmy.

– dodaje Piotr Trudnowski.

Millenarystyczna nowa chadecja, z jednej strony skupiona na „polityczności eucharystycznej”, z drugiej wchodząca w domenę polityki sekularnej z metapolityczną agendą budowaną na katolickiej nauce społecznej, ale podejmująca tematy, które faktycznie mogą „meblować głowy” przedstawicieli kulturowego postkatolicyzmu, może stać się nową strategią katolickiej polityczności w postkatolickim świecie.

swiatrolnika.info 2023